Arvien vairāk grāmatu latviešu valodā pieejamas elektroniskā formātā

0 Komentāru

Mūsdienās arvien vairāk paplašinās iespēja lasīt elektroniskās grāmatas latviešu valodā. Vietnē www.3td.lv reģistrējušies jau 15 000 lietotāju. Vienam lasītājam tur tiek izsniegtas vidēji sešas grāmatas. Lai gan pieeja šai elektroniskajai bibliotēkai ir bez maksas, autori par katru lasīšanas reizi saņem honorāru, vēsta TV3 raidījums ”900 sekundes”.

Psiholoģes Zanes Zustas un Diānas Zandes grāmata ”Tarakāni manā galvā” ir šobrīd pati, pati populārākā grāmata “3TD” grāmatu bibliotēkā.

Par ”trešais tēva dēls” e-grāmatu bibliotēkas populārākajiem darbiem stāsta Kultūras informācijas sistēmu centra (KISC) pārstāve Ilma Elsberga. ”3TD” lapa ir visai viegli pārskatāma un saprotama. Ir iespēja ielūkoties grāmatās arī kā viesim, taču, lai lasītu, ir jāreģistrējas.

Pie e-grāmatām iespējams piekļūt bez maksas. Ir pat iespēja neiet ārā no mājas, lai kļūtu par lasītāju, jo to var izdarīt attālināti, jāpiezvana apkārtnes bibliotēkai un jāizsaka tāda vēlme.

E-bibliotēka kļūst arvien plašāka. Šajā rudenī sadarbībā ar izdevējiem pieejamas jau aptuveni 500 grāmatu.

”Lielākais ir izdevniecība ”Zvaigzne ABC”, bet ir arī ”Mansards”, “Latvijas Mediji”, zinātniskā un fantastikas literatūra no “Prometejs” un nesen pievienojās “Jumava”,” stāsta KISC pārstāve.

Vija Kilbloka norāda, ka elektronisko grāmatu viens no lielākajiem plusiem ir to plašā pieejamība: ”Latviešu autori ir gan popularizēti tādā veidā, gan arī uzreiz pieejami visur, kur vien latvieši dzīvo un vari apskatīties, palasīt, izvēlēties.”

Neskatoties uz to, ka e-grāmatas ienes tikai 1/100 no visām pārdotajām grāmatām, uzņēmēji šo nozari uztver nopietni.

Atšķirība vērojama arī tajā, kādas grāmatas tiek izvēlētas un noskaidrots, ka elektroniski tiek lasītas citas grāmatas nekā papīra formātā. Šādi pieaug satura daudzveidība.

Kilbloka norāda, ka šādā veidā daudz vienkāršāk iespējams saprast, kas cilvēkiem patīk: ”Tagad mēs redzam, ka tie jaunie – Zane Zuste, Dace Vīgante – tām ir pieprasījums, un tas mums ļauj tiem autoriem teikt, ka vajag rakstīt vēl.”

Svarīgs atbalsts autoriem un izdevniecībām ir tas, ka par katru e-grāmatas lasījumu viņi saņem atlīdzību. Jūs lasāt, bet 3td.lv par to pārskaita naudu rakstniekiem.

0 Komentāru