Arvien pieprasītākas kļūst klūgu pinumu meistarklases

0 Komentāru

Ir kāda meistarklase, kas gūst arvien lielāku popularitāti, – klūgu pinumi, lai gan cilvēku, kuri var to pasniegt, kļūst arvien mazāk, vēsta TV3 ziņu raidījums “900 sekundes”.

Jolantai vienmēr bija sapnis iemācīties pīt no klūgām, bet ilgi to nevarēja īstenot.

Viņa ar ģimeni dzīvo Beļģijā, bet, kad tuvojās atvaļinājums un vajadzēja meklēt kādu foršu viesu namu, uzzināja, ka tajā var apmeklēt grozu pinumu meistarklasi.

“Ieraudzīju, ka ir iespēja pamācīties pīt, tad es izdomāju, ka to uzdāvināšu sev dzimšanas dienā. Izdarīt, ko nekad neesmu darījusi, bet vienmēr gribēju,” stāsta klūgu pinumu meistarklases dalībniece Jolanta Ruņģevica-Kiseļova. Izrādās, Tukuma novadā ir klūgu pīšanas meistars Pēteris Tutāns, kurš meistarklasēs dalās ar sava aroda noslēpumiem.

Jolanta klūgu pīšanas meistara Pētera Tutāna vadībā “900 sekunžu” sižetā darina paplātīti pīrādziņiem, kuru noteikti vedīs uz Beļģiju. Meistars pacietīgi soli pa solim stāsta par klūgu pinumu niansēm.

Pateicoties šai komunikācijai ar Pēteri, pīšanā viņa nav vīlusies.

Jolanta Ruņģevica-Kiseļova, klūgu pinumu meistarklases dalībniece

“Man ļoti patīk! Protams, man no sākuma rokas dreb, jo meistars tik ātri parāda visu, tad tu gribi saprast, kā to taisīt, un gribas arī tikpat ātri, bet tagad es aptuveni saprotu, ko tas viss nozīmē. Forši! Tā ir kā tāda meditācija.”

Pēteris Tutāns par klūgu pinumu meistaru kļuvis gandrīz pirms 30 gadiem. Ar šo arodu viņu iepazīstināja tēvs Augusts. Pīt Pēterim ļoti patīk.

Pēteris Tutāns, klūgu pīšanas meistars

“Tas laikam tā, kā ir sievietēm, kurām patīk adīt. Kādreiz apnīk, kad ir daudz vienādu. Un gribas sev kaut ko citādāku nopīt, kāda ideja ienāk… Bet kad vienu mēģini sev papīt, tad sieva lamājas, ka ir daudz pasūtījumu.”

Ar sarūgtinājumu Pēteris saka, ka pinēju Latvijā kļūst arvien mazāk. Jaunās paaudzes pinēju ir ļoti, ļoti maz.

“Divus es jaunos zinu. Vienam manam kolēģim dēls pin. Pārējie ar katru gadu atkrīt pa kādam no tiem pinējiem… Jo visi ir manos gados un pensionāri. Tāpat rokas sāk sāpēt un viss,” saka klūgu pīšanas meistars Pēteris Tutāns.

Tāpēc meistaru ļoti priecē tas, ka ir cilvēki, kuri vēlas apgūt šā aroda noslēpumus.

Šis darbs prasa pacietību. Iesācēji vienu šādu grozu uzpin divu dienu laikā, bet Pēterim vienā dienā top divi.

Izskatās, ka Pēteris nebūs pēdējais dzimtā, kas ir apguvis šo arodu. Jaunākais dēls, kuru sauc tāpat kā vectēvu – Augusts -, apgūst tēva profesiju.

0 Komentāru