Arvien pieprasītākas kļūst ārstu neklātienes konsultācijas

4 komentāri

Ārkārtas situācijas laikā arvien populārākas kļūst ārstu neklātienes konsultācijas. Protams, video konsultāciju iemaņas vēl jāapgūst gan ārstiem, gan pacientiem, taču šobrīd to skaits salīdzinājumā ar marta divām pēdējām nedēļām ir pat četrkāršojies.

Ģimenes ārstes Dārtas Miķelsones pacienta krēsls ir tukšs, taču šobrīd viņa konsultē savu pacienti. Attālināti. Šādā veidā vizītes dakterei notiek jau mēnesi kopš ārkārtējās situācijas izsludināšanas laika.

Pierast pie jaunās dzīves vajadzēja visiem – gan pacientiem, gan pašiem ārstiem, daktere Miķelsone stāsta. Četru nedēļu laikā neklātienē viņa konsultējusi vairāk nekā 30 reižu.

“Joprojām tās ir akūtas augšējo elpceļu saslimšanas – sūdzas par temperatūru, iesnām, klepu. Jautājums ir, vai tas nevarētu būt Covid-19? Tie ir kādi 75%, ko mēs risinām. To arī pārrunājam. Bet neviens nav atcēlis citu vīrusu saslimšanas,” stāsta ”Capital Clinic Rīga” ģimenes ārste Dārta Miķelsone.

Videokonferences platformas pacientu konsultēšanai bija gatavas jau pirms pāris gadiem, stāsta “Veselības centra 4” vadītājs Māris Rēvalds. Lai gan tās ļoti bieži var aizstāt klātienes vizīti, tomēr līdz šim nebija īpaši populāras. Jo konservatīvi ir gan pacienti, gan ārsti. Šobrīd šā centra klīnikās neklātienes konsultāciju skaits pirmajās divās aprīļa nedēļās četrkāršojies.

“Ārsti dod savus slēdzienus, ārsti var izrakstīt receptes un nosūtījumus, ārsti var redzēt dažādus sava pacienta datus, piemēram, analīzes. Vienīgā neērtība ir tā, ka jāizmanto citas sistēmas, tas ir, citas datubāzes. Problēma ir tā, ka šīs sistēmas nav pietiekami integrētas, un pašreiz tas notiek,” teic “Veselības centra 4” vadītājs.

Bet galvenais, ka šīs sistēmas ļoti strauji evolucionē, jo attālinātās konsultācijas kļūst arvien pieprasītākas gan no ārstu, gan no pacientu puses. Visbiežāk vizītēs neklātienē Latvijas iedzīvotāji piesakās pie ģimenes ārstiem, dermatologiem, ķirurgiem, loriem, flebologiem, endokrinologiem.

“To atzīst Nacionālais veselības dienests: žēl, ka bija jāatnāk “Covid”, lai mūsu attālinātās konsultācijas tiktu atzītas. Ir visas iespējas arī hroniskiem pacientiem ārstēties attālināti, kas ir vajadzīgas slimību monitorēšanai. Nav panikas,” saka Latvijas Ārstu biedrības vadītāja, ģimenes ārste Ilze Aizsilniece.

Visas receptes un nosūtījumus uz analīzēm ārsti var izrakstīt elektroniski, saka Ārstu biedrības vadītāja. Tas tiek attiecināms arī uz konsultāciju apmaksu. Aizstāt pilnvērtīgu klātienes vizīti šāda konsultācija nevar, bet tā ir tuvu tam. Atkārtotas vizītes attālinātām konsultācijām ir ļoti piemērotas. Arī pēc ārkārtas situācijas beigām.