Arvien biežāk sievietes Eiropā pirmo bērnu laiž pasaulē, jau tuvojoties 30 gadu slieksnim

3 komentāri
Arvien biežāk sievietes Eiropā pirmo bērnu laiž pasaulē, jau tuvojoties 30 gadu slieksnim
Foto: LETA

Šāda tendence novērojama praktiski visās valstīs, tostarp arī Latvijā, lai gan oficiālā Eiropas statistika vēsta, ka pie mums sievietes to vēl dara salīdzinoši agri jeb 26-27 gadu vecumā, atpaliekot vien no Bulgārijas un Rumānijas.

26,8 gadi – tāda ir Eiropas Savienības 2016. gada statistika par Latvijas sieviešu vidējo vecumu, dzimstot pirmajam bērnam. Rīgas Dzemdību namā atklāj, ka jaunākā informācija liecina, ka pirmdzemdētāju vecums visās Baltijas valstīs pieaudzis līdz pat 29 gadiem.

“Tas saistīts ar to, ka mūsu jaunās sievietes ir izglītotas, pašpietiekamas, vēlas veidot karjeru, vēlas sevi pierādīt dažādās jomās, un reizēm jaunās paaudzes radīšanu atstāj uz vēlāku laiku,” uzskata Rīgas Dzemdību nama valdes priekšsēdētāja Santa Markova.

Dzemdēt vēlāk sievietes iedrošina arī medicīnas attīstība un sajūta, ka dzemdēt lielākā vecumā vairs nav bīstami. Tas gan atsevišķos gadījumos noved pie citas galējības. “Šeit ir vērojama arī dažkārt pat ne tik labvēlīga tendence, ka visu mēs atstājam medicīnas ziņā. Ja nesanāks citādi, tad asistētās reproduktīvās tehnoloģijas palīdzēs,” turpina Markova.

Dzemdību nama speciālisti novērojuši, ka pieaugušas sievietes ir vairāk nobriedušas un gatavas kļūt par māmiņām, jo lēmums laist pasaulē bērnu pieņemts atbildīgi un pārdomāti. Līdzīgās domās ir arī LNT aptaujātie vecāki un vecvecāki.

Irina: Droši vien vispirms grib iegūt izglītību, nostāties uz savām kājām, nopelnīt starta kapitālu, iegādāties pirmo īpašumu un tad ar drošības sajūtu laist pasaulē bērnu.

Jeļena: Daudzi izvēlas mācīties universitātēs un tālāk, un tādā veidā pagarinot to laiku.

Sergejs: Sievietes domā par karjeru vispirms un pēc tam tikai par bērniem.

Tatjana: Nav kam palīdzēt, ja tu esi viens, vīrs strādā, tev arī jāstrādā. Kam palīdzēt? Tas ne vienmēr ir tik viegli!

Tikmēr sociālantropologi arvien pieaugošo dzemdētāju vecumu skaidro ar partnerattiecību un ģimenes modeļa maiņu. Pirmdzemdību vecums sievietēm sāka samazināties pagājušā gadsimta 60. gados, zināmu kulmināciju sasniedzot 80. gados. Bet kopš 90. gadiem dzemdēšanas vecums sācis atkal pieaugt, turklāt nereti vispirms piedzimis pirmais bērns, bet pēc tam vecāku starpā tiek noslēgtas laulības.

“Pagarinās tas periods, kad cilvēki neveido tādas ilgstošas attiecības, bet izmēģina. Proti, šis posms tagad ievērojami pieaug līdz 28 gadiem – cilvēki ir kopā, viņi dzīvo kopā, bet neplāno tādas stabilas ģimenes izveidi,” norāda sociālantropoloģe Aivita Putniņa.

Tas liecinot, ka cilvēkiem pietrūkstot stabilu attiecību veidošanas prasmju un cilvēki vairāk orientējas uz spilgtām emocijām, kas ilgstošā kopdzīvē var izplēnēt. Tikmēr pozitīvi pārsteidz arī tie, kas ir kopā ilgāku laiku.

Pēdējos gados novērojama vēl kāda pozitīva tendence, par ko īpaši priecājas dzemdību speciālisti. Arvien vairāk ģimeņu izvēlas laist pasaulē trešo un ceturto bērniņu arī pēc tam, kad sieviete sasniegusi 40 gadu vecumu.
3 komentāri