Ārvalstu studentiem, kuri vakcinējušies ar Eiropā neatzītu vakcīnu, nāksies Latvijā pārvakcinēties ar šeit atļautajām potēm

9 komentāri

Ko darīt ar ārvalstu studentiem, kas sapotēti ar Eiropas zāļu aģentūras neatzītām vakcīnām, bet brauks uz Latviju mācīties? Šādu jautājumu uzdod Augstākās izglītības eksporta apvienība, kas pārstāv 16 universitātes un augstskolas. Līdz studiju sākumam atlicis teju mēnesis, bet, ko atbildēt studentiem, īsti vēl neesot, stāsta TV3 Ziņas.

Tie vairāki simti studentu no Indijas, Uzbekistānas, Šrilankas un citām trešajām valstīm, kuri savās mājās vakcinēti ar Eiropā nereģistrētām un Pasaules Veselības organizācijas neatzītām vakcīnām, Latvijā tiek pielīdzināti nevakcinētām personām ar atbilstošiem ikdienas ierobežojumiem. Turklāt, pat ja indieši vakcinēti ar ”AstraZeneca” potēm, kas ražotas Indijā, tās vienalga skaitās Eiropā nederīgas. ”AstraZeneca” vakcīnas ražotne Indijā neatbilst Eiropas zāļu aģentūras drošības standartam. Piemēram, biznesa augstskola ”Turība” vēlas saprast, vai šiem trešo valstu pilsoņiem tomēr varētu piešķirt kādu izņēmumu, lai drīkstētu piedalīties klātiene mācībās.

”Godīgi sakot, es nezinu, ko mēs darīsim. Skaidrības nav nevienam. Augstskolas, kurām ir ārvalstu studenti, esam vērsušies izglītības un veselības ministrijā, atbildes vēl gaidām,” neizpratnē ir Biznesa augstskolas ”Turība” rektors un valdes priekšsēdētājs Aldis Baumanis.

Veselības ministrija TV3 Ziņām 28. jūlijā skaidri norādīja, ka šiem trešo valstu studentiem par viņu izcelsmes zemēs iegūtajām potēm, kas nav ne Eiropas Zāļu aģentūras, ne Pasaules Veselības organizācijas atzītas, neizsniegs vakcinācijas sertifikātu Latvijā. Neesot pārliecības par šo vakcīnu iedarbīgumu pret Covid-19: ”Pieaugot delta varianta izplatībai, kas prognozēti nozīmē strauju saslimstības pieaugumu perspektīvā, un, ņemot vērā zemo vakcinācijas aptveri Latvijas sabiedrībā, tas būtu pārsteidzīgi pielemt kādus izņēmuma gadījumus.”

Uz augstskolu un universitāšu jautājumu Nacionālais veselības dienests vēl nav sniedzis atbildi. Paļausies uz Imunizācijas valsts padomes ieteikumu. Kāds tas būs, jau noskaidroja TV3 Ziņas – ārvalstu studentiem Latvijā nāksies pārvakcinēties ar kādu no Eiropas Zāļu aģentūras atzītām vakcīnām. Augstskolu pārstāvji par to pauž pārsteigumu.

“Vai tas medicīniski pieļaujams veikt atkārtotu vakcināciju? Nu, tas iznāk mazliet kā medicīnisks eksperiments ar šiem cilvēkiem,” neizpratnē ir  Augstākās izglītības eksporta apvienības valdes loceklis Imants Bergs.

Imunizācijas valsts padomē gan mierina, ka sajaukt kopā studenta izcelsmes zemē iegūtās devas ar Eiropā atzītajām potēm neradīšot pilnīgi nekādas negatīvas medicīniskās sekas: ”Ja cilvēks kopumā saņem lieku devu, tas viņam nekaitē. Viņš atgādina savai imūnsistēmai, kāds izskatās ienaidnieks, un izveidojas laba, noturīga aizsardzība. Par to nevajag bažīties. Līdz šim arī nav datu, ka kādas vakcīnas savā starpā nesadzīvotu.

Problēmas varētu rasties arī ar daļu ”Erasmus” studentu no Slovākijas un Ungārijas, jo tur daļai sabiedrības vakcinācija veikta ar Eiropā neatzīto ”Sputņik” poti. Pirms pārvakcinēšanās Latvijā viņiem nepieciešams iegūt Latvijas personas kodu, taču tas aizņem laiku.

Augstskolu jautājums, vai šo trešo valstu pilsoņu sertifikācijai nepietiktu ar antivielu noskaidrošanu, imunizācijas padomē atbild, ka nav nemaz noteikts viens konkrēts minimālais līmenis, kuru sasniedzot var izmērīt aizsardzības noturību.
9 komentāri