Ārstu biedrības vadītāja aicina nekrāpties ar slimības lapām faktiskas dīkstāves laikā

3 komentāri

Daudzi darba devēji rosina savus darbiniekus prasīt ārstiem darba nespējas lapas gadījumos, kad faktiski uzņēmumā ir iestājusies dīkstāve, taču nav pareizi savas biznesa problēmas risināt uz valsts sociālā budžeta rēķina, intervijā TV3 raidījumam “900 sekundes” sacīja Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) prezidente llze Aizsilniece.

Viņa norādīja, ka Covid-19 pandēmijas laikā daudzi ārsti vēršas LĀB ar precizējošiem jautājumiem, kādos gadījumos drīkst un kādos nedrīkst izrakstīt darba nespējas lapas, un vai tās pienākas pašizolācijā nonākušiem cilvēkiem. “Diemžēl kolēģi arī zvana par to, ka viņiem pacienti, tai skaitā arī gados jauni, lūdz, lai izdod darba nespējas lapas tāpēc, ka tā ir ieteicis viņu darba devējs, jo citādi viņus atlaidīs,” stāstīja Aizsilniece.

Viņa lūdza neizmantot darba nespējas lapas gadījumos, kad uz darbu nav jāiet tāpēc, ka uzņēmumam ir iestājusies dīkstāve.

“Es gribētu lūgt darba devējiem izmantot citus instrumentus. Runāt ar Ekonomikas ministriju, ar Finanšu ministriju par dīkstāvi – visi šie likumi tiks pieņemti. Neizmantojat sociālo budžetu, lai risinātu savas biznesa problēmas. Es saprotu, ka ir jāpadomā par cilvēkiem, lai viņi nepaliek bez darba, bet domāsim kopā, domāsim, kur mēs ņemam to naudu, lai visi varētu šim grūtajam laikam izdzīvot cauri, bet nekrāpsimies,” aicināja Aizsilniece.

Jau ziņots, ka, lai palīdzētu tiem nodarbinātajiem, kuru uzņēmumus skārusi “Covid-19” pandēmija, valdības lēmusi piešķirt dīkstāves pabalstus.

Dīkstāves pabalstu sākotnēji saņems ap 73 000 darba ņēmēji transporta un pārvadājumu, viesmīlības, tūrisma un kultūras nozarēs, paredz otrdien Ministru kabinetā pieņemtie Ekonomikas ministrijas (EM) izstrādātie noteikumi par nozarēm, kurām sakarā ar Covid-19 izplatību ir būtiski pasliktinājusies finanšu situācija.

Atbalsta mehānisms paredz izmaksāt dīkstāves pabalstu iepriekšminēto krīzes skarto nozaru uzņēmumu darbiniekiem. Tiesa, atbalstu saņems tie uzņēmumi no saraksta, kuru ieņēmumi no saimnieciskās darbības 2020. gada martā ir samazinājušies vismaz par 50%, salīdzinot ar 2019. gada martu Covid-19 izplatības dēļ.

Minētie noteikumi izstrādāti, lai noteiktu tās Covid-19 krīzes skartās nozares, kuru strādājošajiem valsts izmaksās dīkstāves pabalstu 75% apmērā no līdz šim saņemtās algas, bet ne vairāk kā 700 eiro apmērā par kalendāro mēnesi. Iepriekš politiķi pieļāva iespēju minēto nozaru sarakstu pēc nepieciešamības papildināt.