37 komentāri

Arī Latvija vajadzētu sekot ASV piemēram un uz homeopātiskiem līdzekļiem, par kuru efektivitāti nav zinātnisku pierādījumu, izvietot uzrakstu ”Šis līdzeklis nedarbojas”. Par to pārliecināts medicīnas profesors Anatolijs Danilāns, jo arī Latvijā slimie tiek maldināti par homeopātisko zāļu spēju tos izārstēt.

Tikmēr Latvijas Homeopātu asociācijas vadītāja Inguna Vecvagare neslēpj, pati doma, ka uz homeopātiskiem līdzekļiem līdzīgi kā alkohola reklāmām vai cigarešu paciņām parādītos brīdinoši uzraksti viņai kā ārstei liek justies pazemotai.

Plašu rezonansi pasaulē izsaukušais ASV lēmums esot saistīts ar farmācijas industrijas lobiju.

ASV vēlas “atmaskot” homeopātus un brīdināt slimos

Šonedēļ ārvalstu medijus pāršalca ziņa, ka ASV valdība apņēmusies homeopātiskiem preparātiem izvirzīt tādas pašas prasības kā tradicionālajiem medikamentiem. Federālās tirdzniecības komisijas nolēmums paredz, ka homeopātiskie līdzekļi  jāmarķē tādā pašā standartā kā tradicionālie medikamenti.  Līdz ar to ražotājiem zinātniski būs jāpierāda to spēju ārstēt. Ja to nevarēs izdarīt, uz iepakojuma būs virsraksts – “Šis līdzeklis nedarbojas”.

Arī Latvijā pacienti tiek maldināti

Gastroenterologs, profesors Anatolijs Danilāns uzskata, ka līdzīgi būtu jārīkojas arī Latvijā, jo, solot izārstēt nopietnas kaites, homeopātija maldina sasirgušos.

Anatolijs Danilāns, Medicīnas profesors, gastroenterologs

Amerikāņiem ir taisnība! Šoreiz pilnīgi piekrītu. Ja, dakter, tu neesi pārliecināts, ka šis medikaments palīdz, bet tu muldi, ka tomēr palīdzēs, jo es [kā ārsts] esmu pasaules naba un ir bijis viens gadījums, kur [pacientam] palika labāk, tu melo. Tā nedrīkst darīt!

Lai pierādītu zāļu efektivitāti, zinātnieki gadiem pārbauda tās uz slimniekiem, un tikai tad tās nonāk aptiekās. Lai arī homeopātiskie līdzekļi tiek definēti kā zāles un Latvijā iekļauti Valsts zāļu reģistrā, detalizētu pētījumu par to spēju ārstēt, neesot.

“Izbeidziet man stāstīt veco laiku teicienu, ka ir meli, lieli meli un statistika. Tas tā bija padomju gados. Mūsdienu statistika, kas tiek veikta kā pienākas, pārbaudot visu ir zinātne!” piebilst Danilāns.

Homeopāti jūtas pazemoti

Sašutumu par ASV notiekošo un bažas, ka līdzīgi uzraksti uz preparātiem, kas tiek lietoti un sevi pierādījuši jau trīs gadsimtus, parādīsies arī Eiropas Savienībā, pauž Latvijas homeopāti.

Inguna Vecvagare, Latvijas Homeopātu asociācijas prezidente

Patiesībā tas mani pazemo. Ja ASV grib likt tādu uzrakstu uz medikamentiem, tad, piemēram, Šveice ievieš šos pašus medikamentus valsts atmaksāto medicīnas pakalpojumu grozā un par homeopātu pakalpojumu Šveicē tagad maksās arī valsts.

Vecvagare pārliecināta, ka aiz pārmaiņām paslēpies farmācijas lobijs.

Ja cilvēki var ārstēties bez antibiotikām, bez hormoniem, bez ilgstošiem pretiekaisuma preparātiem, tad tas, protams, nevienu pelnošu organizāciju neinteresē. Tad kaut kā ir jācīnās, un šis ir veids, kā sadalīt finanses.

Galavārds Briseles ierēdņiem

Valsts zāļu aģentūrā uzsver, ka Latvija vienpersoniski neko uz homeopātiskiem līdzekļiem nevar rakstīt. Šo jomu stingri regulē Eiropas direktīva.

Egita Diure, Valsts zāļu aģentūras pārstāve

Lai homeopātiskas zāles reģistrētu, ir zāļu reģistrācijas procedūra ES, kas prasa noteiktu dokumentāciju par ražošanas procesu, par izejvielu izcelsmi, par efektivitātes pierādījumiem, un šī visa dokumentācija Zāļu valsts aģentūras rīcībā ir.

Arī Danilāns atzīst, – homeopātiskie preparāti nav kaitīgi. Taču galvenais risks parādās nopietnu saslimšanu gadījumos, kuros ar tiem dažkārt mēģina aizstāt tradicionālo medicīnu. Arī Latvijā bijuši gadījumi, kad tas beidzies ar letālām sekām.

TOP komentāri

 • Heh
 • H
  +13 +11 -2

  H

  Homeopātija nebūt un galīgi nav tas pats, kas lietot zāļu tējas pie saaukstēšanās vai mušmires pie sifilisa. Homeopātijas pamatprincips ir pavisam kas cits, kā tautā ir pieņemts domāt. Lai nav jāpārraksta internets, palasiet Vikipēdijā kas tad galu galā ir homeopātija un kāda ir tās ideja.
 • Heh
  +17 +10 -7

  Heh

  Cilvēki nemaz nezina, kas homeopātija ir. Kāda ir homeopātijas pamata ideja. Kā tiek gatavoti homeopātiskie preparāti tos atšķaidot/atjaucot tūkstošiem reižu. Saprotams, ka homeopātija, patiesībā, ir šarlatānisms.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl