Ārsts: e-veselības dēļ jaunietes nevar iegādāties kontracepcijas preperātus

12 komentāri

Diskusijas sabiedrībā izraisījusi ziņa, ka e-veselības sistēmas jaunievedumu dēļ jaunietes, kurām vēl nav 18 gadu, bez vecāku ziņas nevar iegādāties pretapaugļošanās preparātus.

Nacionālais veselības dienests gan neuzskata, ka šī situācija varētu raisīt kādas problēmas. Tomēr izskan arī brīdinājumi, ka tas varētu palielināt negribētu grūtniecību un abortu skaitu.

Satraukumu par e-veselības sistēmas robiem pauž ārsts, politiķis Renārs Putniņš.  Pēc viņa teiktā, meitenēm līdz 18 gadu vecumam, regulāri lietojamos kontracepcijas līdzekļus mediķi drīkstēs izrakstīt tikai un vienīgi ar viņu vecāku piekrišanu. Putniņš runājis par šo tēmu ar ginekologiem, un bažas apstiprinājušās.

Renārs Putniņš
Ārsts, Saeimas deputāts (Vienotība)

Ja līdz šim ginekologi rakstīja papīra recepti, ar to varēja jebkurš jaunietis vai kāds cits izņemt recepti ārā. Uz doto mirkli e-veselība neļauj izrakstīt jaunākiem par 18 gadiem šo kontracepciju, jāraksta uz mātes vai kāda cita vārda.

Putniņš uzsver, ka kontracepcijas jautājums varētu būt tabu tēma ģimenēs, kurās vismaz viens no vecākiem ir ļoti reliģiozs. Sarežģīti apspriežams tas būs arī tad, ja meitene ir ļoti kautrīga, turklāt vēl dzīvo kopā patēvu vai pamāti. Pastāv risks, ka nākotnē strauji palielināsies “avārijas” kontracepcijas medikamentu lietošana, kas aptiekās ir nopērkami bez receptes, taču nav tik efektīvi, tāpat mediķis pieļauj, ka strauji palielināsies izdarīto abortu skaits.

 

Nacionālajā veselības dienestā skaidro, ka situācija nebūt nav tik dramatiska – nepilngadīgie jau no 14 gadu vecuma var iegādāties kontracepciju. Arī Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācija mierina, ka satraukumam neesot īsta pamata, šad tad iekšējā sistēmā mēdzot būt problēmas, kad manuāli jāmaina lietošanas ilgums vai medikamenta kods, bet neesot problēmu izrakstīt medikamentu kopumā.

Evija Štālberga
Nacionālā veselības dienesta pārstāve

Ja ir nepieciešams saņemt ārstēšanu, recepšu medikamentus, tai skaitā kontracepcijai, ja persona ir sasniegusi 14 gadu vecumu, tad ar viņas piekrišanu ārsts ir tiesīgs recepti izrakstīt.

No 1.janvāra Latvijā tika sākta obligāta valsts e-veselības sistēmas lietošana. Pagaidām ieviesta elektroniska darbnespējas lapu un valsts kompensējamo zāļu recepšu aprite, tomēr līdz šī gada beigām iecerēts ieviest papildu funkcionalitāti e-veselības sistēmā – elektronisku nosūtījumu pie ārsta jeb e-nosūtījumu.

12 komentāri