Ārstniecības riska fonds maksā par mediķu kļūdām. Bet cik bieži?

Komentāri
Ārstniecības riska fonds maksā par mediķu kļūdām. Bet cik bieži?
Foto: F64

Divu gadu laikā kopš Ārstniecības riska fonda izveides, cilvēki tajā ar iesniegumiem vērsušies 265 reizes, nolūkā saņemt kompensāciju par nepareizu ārstēšanu un atgūt iztērēto naudu. Kādas ir lielākās izmaksātās summas un kadās nozarēs?

Ārstniecības riska fondā var vērsties, ja kaitējums veselībai nodarīts vai konstatēts pēc 2013. gada – brīža, kad fonds izveidots, ja nepareiza ārstēšana notikusi agrāk, cietušie var vērsties tiesā.

No 265 saņemtajiem iesniegumiem 25 gadījumos ir atteikta to izskatīšana, jo gadījumi ārstniecībā notikuši pirms 2013. gada, 71 gadījumā atlīdzību nolemts neizmaksāt, jo nav konstatēts kaitējums, bet 69 gadījumos atlīdzība izmaksāta, par pārējiem izmeklēšana vēl turpinās.

Netiek atklāts, vai starp šiem gadījumiem un vispār starp saņemtajiem iesniegumiem bijušas arī sūdzības par letāliem gadījumiem, kad cilvēki gājuši bojā ārstu neprofesionalitātes dēļ. Iesnieguma izskatīšana aizņem pusgadu līdz pat gadam, ja medicīnas iestādēm jāpieprasa papildu dokumenti.

Lielākā daļa cilvēku iesniegumus izveido paši, taču daļa izmanto arī juristu palīdzību. Ķirurgs Olafs Libermanis konsultē cietušos un uzskata, ka izmaksātās summas ir neadekvāti mazas.

Tikmēr Nacionālajā veselības dienestā skaidro, ka maksimālā izmaksājamā summa ir 142 290 eiro, tomēr katru gadījumu izvērtē individuāli un summu par kaitējumu, tostarp arī morālo, aprēķina pēc formulas.

Kopumā ārstniecības riska fonds divu gadu laikā kompensācijās izmaksājis nedaudz vairāk kā 1 miljonu eiro, bet sasniegtais uzkrājums ir divi miljoni eiro.

Lasi vēl