Ārstiem pēc rezidentūras pabeigšanas reģionos liek palikt piecus gadus

2 komentāri
Ārstiem pēc rezidentūras pabeigšanas reģionos liek palikt piecus gadus
Foto: F64

Medicīnas studenti un Ārstu biedrība protestē pret Veselības ministrijas uzspiesto noteikumu rezidentiem turpināt darbu reģionos, kur tie praktizējušies pēc studiju beigām. Ja tiks pieņemti plānotie grozījumi, jaunajiem ārstiem noteiktās slimnīcās būs jāstrādā vēl pieci gadi pēc rezidentūras beigām.

Saeimas komisijas sēdē pēc ministrijas, studentu un Ārstu biedrības pārstāvju tikšanās tā arī netika nonākts pie konkrētiem risinājumiem. Veselības ministrija vien solīja vēlreiz pārskatīt topošos grozījumus ārstu izglītības modelī.

Pēc studentu domām, netiek ņemti vērā viņu mācību rezultāti. Par prioritāti uzskatīti tie augstskolu absolventi, kuri jau vienojušies ar kādu pašvaldību vai tās teritorijā esošu ārstniecības iestādi. Jau tagad skaidrs, ka praktizēšanās vietas ir krietni mazāk nekā topošo ārstu, kas uz tām pretendē, tādēļ daļai tas nozīmē došanos uz ārzemēm. Nenoliedzami – pārējos nebūt nevilina iespēja strādāt nomaļajos reģionos piecus gadus, par to saņemot aptuveni 500 eiro pirms nodokļu nomaksas.

Studenti un amatpersonas apzinās, ka jārisina problēma ar nepietiekamo ārstu skaitu nomaļākās Latvijas vietās, tomēr piespiest jaunos ārstus strādāt vienā pašvaldībā gandrīz 10 gadus neesot ētiski. Jārespektē arī studentu izvēlētā specialitāte, jo reģionos vairāk nepieciešams vispusīgs ārsts. Veselības ministrs gan sola, ka grozījumi vieni paši problēmu neatrisinās un jāpalielina ārstu algas. Viņaprāt, studentiem vajadzētu piekrist atstrādāt noteiktu laiku reģionos, ja viņi mācījušies par budžeta līdzekļiem.

Studentu pārstāvji cer turpināt dialogu ar Veselības ministriju un aizstāvēt savas intereses. Tikmēr reģionu slimnīcas piedāvā arvien vairāk materiālā atbalsta, lai piesaistītu rezidentus.

2 komentāri