1 komentārs
Ārsti un skolēni uzskata, ka veselības mācība skolās tiek pasniegta nepietiekami
Foto: LETA

Veselības ministrs Guntis Belēvičs ir rosinājis skolās ieviest veselības mācību kā obligātu priekšmetu. Skolotāji un Izglītības ministrija to nesteidz atbalstīt, jo uzskata, ka jau tagad veselības mācība ir veiksmīgi integrēta citos priekšmetos. Taču realitāte, ar ko saskaras mediķi, rāda pavisam citu ainu, un arī paši jaunieši uzskata, ka par veselību, jo sevišķi reproduktīvo, skolās tiek stāstīts pārāk virspusīgi.

2013. gadā ir divkāršojies to meiteņu skaits, kurām piedzimst bērni līdz 14 gadu vecumam. Seksuāli transmisīvo slimību skaits pēdējos trijos gados ir krietni audzis. To rāda Slimību profilakses un kontroles centra dati.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Veselības mācības skolās pašlaik nav. Par veselību un ķermeni tiek stāstīts citos priekšmetos – sociālajās zinībās, bioloģijā un ētikā.
Ārsti uzskata, – tas nav pietiekami.

”Attīstībā un modernā sabiedrībā veselības priekšmets ir obligāts priekšmets, un tai skaitā tas iekļauj arī dzimumizglītošanu, patiesībā tā ir sava dzimuma lomas apzināšana mūsdienu sabiedrībā, un tas būtu obligāti jādara,” norāda Bērnu klīniskās slimnīcas bērnu un pusaudžu ginekoloģe Ilona Auziņa.

Ārsti norāda, – problēma ir ne tikai mazgadīgās māmiņas un seksuāli transmisīvās slimības. Cilvēkus, kuri neko nezina par savu ķermeni un veselību, ir grūti ārstēt.

”Kā sastādīt šo programmu, es domāju tur ir jāsāk ar audzināšanu ģimenē, pēc tam aizejot uz skolu, un tad ik katru gadu no pirmās klases ar noteiktām programmām, saprotamā valodā un veidā, atbilstoši vecumam,” uzskata Ilona Auziņa.

Arī jaunieši uzskata, ka informācijas pasniegšanā par veselību, tai skaitā – reproduktīvo veselību un dzimumattiecībām, skolās nepieciešamas izmaiņas. ”Būtu interesanti video materiāli, iz dzīves varbūt par kādu no cilvēkiem, varbūt zināmu cilvēku,” prāto 9. klases skolniece Amanda Pivarūne.

Skolotājas gan uzskata – par veselību un ķermeni skolā tiek mācīts pietiekami daudz. Varētu gan piesaistīt speciālistus, kas par konkrētiem tematiem spētu pastāstīt vairāk. Sava atbildība arī jāuzņemas vecākiem.

”Vairāk vajadzētu uz skolām nākt speciālistiem un runāt ar skolēniem un skola pati izvērtē pēc nepieciešamības, kādas ir konkrētās klases vai konkrētās skolas vajadzības,” uzskata Sociālo zinību skolotāja Diāna Berga. Savukārt sākumskolas skolotāja Dace Sadovska uzskata: ”Ir lietas, kuras zina paši bērni, un ir jāļauj viņiem to zināt, noteikti ļoti daudz būtu jārunā arī vecākiem, neakcentēt visu tomēr uz skolu.

Lita Visore ir jauna māmiņa, kurai bērns piedzima laikā, kad viņa mācījās vidusskolā. Viņa gribētu, lai zināšanas par veselību piedāvātu skola. Lita uzskata, – vecāki nav pietiekami zinoši, kā pasniegt šāda veida informāciju, turklāt viņiem par atsevišķiem tematiem runāt ir kauns.

”Mūsdienās mazi bērni daudz ko par to nezina, jo ne gluži katrs vecāks var izglītot par tādām lietām, dažiem ir kauns, bet dažiem ir informācijas trūkums, un es atbalstu to, ka vajadzētu mazliet vairāk to veselības mācību,” uzskata jaunā māmiņa Lita Visore.

Sabiedrības pētnieki novērojuši, ka vecāku un bērnu starpā par intīmām attiecībām netiek runāts, lai gan situācija uzlabojas. ”Cilvēki savā vēsturē ir dzīvojoši, ļoti dažādās sabiedrībās un kontekstos. Lielai sabiedrībai kopdzīve ir bijusi cieša, tāpat arī pie mums, kad cilvēki visi dzīvoja vienā rijā, kopā, gan pieaugušie, gan bērni un tas nozīmēja to, ka sekss notika tajā pašā vietā, kur bija gan pieaugušie, gan bērni,” norāda antropologs Klāvs Sedlinieks.

TOP komentāri

  • Anniņa
    0 0 0

    Anniņa

    Piekrītu tam, ka pie vainas ir vecāki, kas nevēlas neko skaidrot. Man gan ar mammu ir paveicies, neesmu ne nepilngadīgā māmiņa, ne smēkētāja un dzērāja, kamēr katru dienu redzu sava vecuma (16-18) gadīgos jauniešus pie tehnikuma uzvelkam dūmu. Diemžēl skolās tās lekcijas par sievietes veselību un izmaiņām pusaudžu ķermenī ir slēptā reklāma - pēc izskaidrošanas, kas ir mēneršreizes, tiek dalīti tamponi un uzsvēts, cik tie ir labi, jo paketes, redziet, ir pretīgas, vai pēc skaidrošanas, ka pusaudžiem sāk darboties sviedru dziedzeri, visai klasei dala Garniers dezodorantus. Manuprāt, tas nav pareizi. Lekcijām ir jābūt, bet tām NAV JĀBŪT REKLĀMĀM! Starp citu, lai nebūtu jāpalielina kopējais stundu skaits, var aizstāt pusi no audzināšanas stundām, jo no tām jēga ir maza.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl