Ārsti un meteorologi brīdina: būtiski palielinās saules ultravioletais starojums

Pievienot komentāru

Dermatologi aicina cilvēkus uzmanīties – šajās dienās būtiski palielinājusies saules radītā ultravioletā radiācija. Katrs ādas apdegšanas gadījums rada ļaundabīgo audzēju attīstības risku.

Pirmdien, 30. aprīlī, gaisam iesilstot par vairāk nekā plus +20 grādu, daļa izmetās puspliki un pēc ziemas pirmo reizi ķēra saules starus pludmalēs un piemājas dārzos. Taču Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) eksperti brīdina – šonedēļ saules ultravioletās radiācijas indekss ir tik augstā līmenī kā parasti karstā augustā. Turklāt jau pirmdien saules radiācija Rucavā sasniegusi šogad augstāko rādītāju.

Valters Žeižis
LVĢMC sinoptiķis

Apmēram šādā pakāpē, kā mums šodien novērots Rucavā, bez nekāda saules pretapdeguma krēma virs 20 minūtēm var parādīties nelieli apdegumi. Atklātā, saulainā vietā, bezvējā guļot, ilgāk par 20 minūtēm nebūtu ieteicams uzturēties bez nekādiem pretapdeguma krēmiem. Aicinām uzmanīties, īpaši cilvēkus, kuriem ir bālāka āda.

Atpūtas vietās Zaķusalā Rīgā un Jūrmalā LNT Ziņu uzrunātie saules peldes tīkotāji gan atzina – sauļojas ilgāk nekā ieteiktās 20 minūtes.

Foto: LNT Ziņas

“Kopš dzimšanas esmu saulē. Man ir gandrīz 100 gadu, bet joprojām dzīvoju. Es nebaidos. Sauļojos te Jūrmalā arī tajā pavasarī, kad notika Černobiļas avārija. Joprojām man nekas nekaiš. Dzīvot vispār ir kaitīgi,” norāda Tamāra.

Savukārt vēl kāda sieviete stāsta: “Man ir krēms. Man liekas, nekas nav kaitīgs. Man nedeg. Paskatīšos, kā būs tālāk. Ja kaut kas, iešu mājās.”

“Stundu dienā, domāju, ka tas nav kaitīgi, sliktu seku nebūs,” min vēl kāds saules peldes tīkotājs Vladlens.

Toties Nikolajs norāda: “Cilvēkus vienkārši biedē. Domāju, ka nekas slikts nebūs.”

Dermatologi gan brīdina – tik augsts radiācijas līmenis, kāds ir šai pavasara saulei, apdegšanas gadījumā ir risks ne tikai priekšlaicīgai ādas novecošanai, krunkām un pigmentācijai, bet palielina arī saslimšanas iespējas ar ļaundabīgo audzēju – melanomu.

Raimonds Karls
“Veselības centrs 4” dermatologs

Pēdējos gados mēs novērojam ļoti stabilu tendenci tam, ka melanomas pacientu skaits pieaug. Diemžēl Latvijā katru gadu pieaug arī to cilvēku skaits, kurus mēs zaudējam, jo nespējam šo melanomu apturēt un izārstēt savlaicīgi.

Tāpat cilvēki tiek aicināti no ultravioletās radiācijas pasargāt arī acis un pārliecināties, vai viņu lietotās saulesbrilles tiešām ir ar aizsargfiltru. Saulesbrilles, kam tāda nav, nodarot vairāk ļauna, jo aiz tumšā stikla acs zīlīte paplašinās un tajā iekļūstot vairāk kaitīgā starojuma.