Ārsti satraukti par alkohola lietošanu bērnu vidū; daudzi no viņiem slimnīcā nonāk atkārtoti

0 Komentāru

Policija, bērnu ārsti un narkologi satraukti par bērniem – alkohola lietotājiem. Slimnīcā nonāk bērni, kuriem konstatē reibumu pat virs vienas promiles.

Vasaras mēnešos tas bijis izteiktāk, kad bērniem bijis daudz brīvā laika. Nākamais kritiskais moments ir pirmā skolas diena. Lai novērstu alkohola lietošanu, svinot skolas gada sākumu, pašvaldību policijas dienesti daudzviet Latvijā rīko kontrolpirkumu reidus veikalos.

Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā katru mēnesi tiek ievesti vidēji desmit bērni ar alkohola reibumu tuvu vienai promilei un pat vairāk, lielākoties vecumā no 14 līdz 16 gadiem, taču bijuši arī 12 gadīgi bērni. Daudzi no viņiem alkohola dēļ pabijuši slimnīcā vairākkārt, jo pēc atskurbšanas nav līdzējis arī ārstu brīdinātais par nopietnām veselības problēmām nākotnē.

Vilnis Grīnbergs
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ārsts

Aknu bojājumi noteikti, tas ir centrālās nervu sistēmas bojājums neatgriezeniski, ja šis lietošanas fakts ir daudz un atkārtoti, tā ir sirds asinsvadu sistēma.

Rīgas pašvaldības policijai statistika vēl iespaidīgāka. Šogad līdz šim pieķerti vai atrasti alkohola reibumā 242 bērni. Policija šobrīd pastiprinājusi reidus veikalos ar kontrolpirkumiem, taču atbildība ir ne tikai tirgotājiem.

Artjoms Kalacs
Rīgas pašvaldības policijas bērnu likumpārkāpumu profilakses nodaļas vecākais inspektors

Bērni, kuri bija alkohola ietekmē, kuriem raksta protokolus, viņi pie tā alkohola tiek, lūdzot garāmgājējus to nopirkt vai bezpajumtnieku, vai sētnieku.

Tāda viena sociālekonomiskā profila neesot, jo dzer ne tikai nelabvēlīgo, bet arī labi situēto ģimeņu bērni, kas mācās prestižās Rīgas skolās. Sevišķi nepatīkamas sekas gan ir tiem bērniem, kuri vairākkārt pieķerti alkohola riebumā un bijuši vēl citi pārkāpumi, piemēram, sīkais huligānisms.

“Tad jau tiesa var piemērot stingrāku piespiedu audzinošo līdzekli, tas ir, – ievietot sociālās korekcijas iestādē no viena līdz trim gadiem, un šāda iestāde atrodas Naukšēnos. Tur tiešām ir tāds režīms, ka bērns no turienes nevar tikt ārā,” min Kalacs.

Savukārt bērnu narkologi ir satraukti, ka pēc nepilngadīgo rehabilitācijas centra “Saulrīti” likvidācijas Straupē un pusaudžu atkarību ārstniecības centra “Solis Piebalgā” slēgšanas, Labklājības ministrija joprojām nav radusi efektīvu citu risinājumu. Ja pirms šo iestāžu likvidēšanas bērniem tur ārstēja atkarības mēnešiem ilgi, jo vienlaikus tās bija specializētās internātskolas, tad šā brīža vien divu nedēļu īsais motivācijas kurss psihiatrijas un narkoloģijas slimnīcā “Ģintermuiža” Jelgavā neesot bērniem īsti piemērots.

Maija Žuka-Jēkabsone
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas narkoloģe

Tālāk jau nav, kur to bērnu sūtīt. Tik, cik narkologs un veselības veicināšanas kabineti, bet, kur vajadzīga ilgstoša rehabilitācija, tādas institūcijas mums vairs nav.

Sevišķi tas rada problēmas tajās ģimenēm, kurām nav finanšu līdzekļi turpināt finansēt ārstēšanu vai arī pēc īsā kursa bērni atgriežas vidē, kur vecāki paši lieto alkoholu un citas atkarību izraisošās vielas.

Žuka-Jēkabsone min: “Ja ir vajadzīgas tālākais etaps, kur tās problēmas ir nopietnākas, kur arī tā ģimenes vide nav tāda, lai bērnam atveseļošanās būtu efektīvāka, tad šī etapa nav. Nav. Būtu jābūt. Es nesaku, ka jābūt obligāti, bet vajadzētu vispār būt. Jo, ja nav, tad bērns atgriežas un nav, kur to turpināt.”

Labklājības ministrijā LNT Ziņām atzina, ka tik tiešām šobrīd nav finansējuma atjaunot tādu bērnu ārstniecības modeli, kāds tas bija”Saulrītos”, par to tikšot domāts, gatavojot nākamā gada budžetu.

0 Komentāru