Ārsti mācās atpazīt vardarbību, kas vērsta pret sirmgalvjiem

9 komentāri

Latvijas ārsti piektdien pulcējās Rīgā, lai mācītos atpazīt pret sirmgalvjiem vērstu vardarbību. Pērn Latvijā veikts pētījums atklāj, ka daudzi vecāka gadagājuma cilvēki mājās tiek fiziski pazemoti, pat spīdzināti, taču kautrējas par to stāstīt – pat sociālajam darbiniekam. Varmākas visbiežāk izrādās cietušo radinieki.

Konferencē apskatītas vairākas tēmas: par emocionālo vardarbību skolās, kā arī vardarbību pret vecāka gadagājuma cilvēkiem un par emocionālo atkarību no pāridarītāja. Galvenais konferences runātājs, Kanādas profesors Marks Jafs skaidro, ka vardarbība pret veciem cilvēkiem slēptā veidā notiek kā pansionātos, tā ārstniecības iestādēs un pat mājās.

“Pētījumi rāda, ka visbiežāk upuri ir vecāka gadagājuma sievietes, bet varmākas: radinieki, lielākoties vīrieši, tādi, kas ir materiāli atkarīgi no upuriem un kuriem ir personīgas problēmas, saistītas ar vardarbību vai arī vielu lietošanu,” norāda profesors no Kanādas.

Līdz šim šī Latvijā ir bijusi tabu tēma, par kuru pamatīgas mediķu diskusijas nemaz nav bijušas. Taču pērn veiktais pētījums mediķiem atvēris acis.

“Pagājušā gada pētījums rāda bēdīgu ainu. Ir bijuši gadījumi, kad veciem cilvēkiem uzlej gandrīz verdošu ūdeni, ir apdegumi. Radinieki grib dzīvot mājoklī, kas pieder vecākam cilvēkam, tur pat šausmu filmas nestāv tam visam klāt,” atklāj Latvijas Ārstu biedrības prezidente Ilze Aizsilniece.

Lielākā problēma, ka cietušie seniori bieži vien kautrējas par vardarbību runāt ar mediķiem, negrib netīro veļu mazgāt publiski. Tomēr pētījumi rāda, ka ir kāda profesija, kurai cietušie sirmgalvji tomēr uzticas izstāstīt savus bēdu stāstus.

“Pacienti gatavi runāt ar ģimenes ārstiem vai citiem ārstiem. Ar sociālajiem darbiniekiem ne visai, bet ārstiem gatavi uzticēties. Tāpēc svarīgi, lai ārsti uzzina, kā atpazīt vardarbību ģimenē,” teic Aizsilniece.

Konferencē, kuru rīko Latvijas Ārstu biedrība sadarbībā ar biedrību “Centrs Marta”, speciālisti sprieda, kā palīdzēt un mazināt aizspriedumus sabiedrībā saistībā ar bērnu un vecāku garīgo veselību.

9 komentāri