Ārsti jau sen runā par enerģijas dzērienu kaitīgo ietekmi; sagaidāmi tirdzniecības ierobežojumi

0 Komentāru
Ārsti jau sen runā par enerģijas dzērienu kaitīgo ietekmi; sagaidāmi tirdzniecības ierobežojumi
Foto: Flickr

Patlaban top pamatīgas izmaiņas enerģijas dzērienu tirgošanā – ir iecerēts aizliegt to pārdošanu bērniem un jauniešiem līdz 18 gadu vecumam, kā arī noteikt stingrākus reklāmas ierobežojumus. Ārsti un speciālisti jau sen runā par šo dzērienu kaitīgo ietekmi uz cilvēka veselību, taču ar šo likumu īpaši mēģinās pasargāt tieši bērnus, kuri, kā zināms, etiķetes uz krāsaino dzērienu iepakojumiem nelasa un neņem vērā.

Visā pasaulē enerģijas dzērieni savu popularitāti iemantojuši tieši jauniešu vidū. Eiropas Savienības valstīs šo dzērienu visbiežākie ikdienas lietotāji – gandrīz 70% gadījumu – ir vecumā no 10 līdz 18 gadiem. No tiem gandrīz puse šo kofeīna un cukura pārbagāto dziru lieto sportojot, bet daudzi to jauc kopā ar alkoholu.

Turklāt krietni tiek pārsniegta pieļaujamā diennakts deva. Veselības ministrs akcentē, – ar likuma pieņemšanu kavēties nedrīkst, jo “uz spēles ir bērnu nākotne”.

Foto:

Guntis Belēvičs, veselības ministrs:

Bērni to lieto, bet viņiem to nevajadzētu lietot. Nekādā gadījumā nedrīkstētu pārsniegt ieteicamo diennakts devu. Ražotājs, zinot, ka šo devu nedrīkst pārsniegt, atbildību no sevis ir noņēmis, brīdinot patērētāju, šajā gadījumā – nepilngadīgu personu. Taču ir jautājums: kā bērns var izvērtēt – “ieteicamo diennakts devu?”

Deputāts un ārsts Hosams Abu Meri ir vēl bargāks – viņš uzskata, ka šie dzērieni ir kaitīgi visiem, kas tos lieto, pat ja nelabvēlīgā ietekme uz veselību neparādās uzreiz. Enerģijas dzērieni ietekmē asinsspiedienu, sirdsdarbību, var izraisīt cukura diabētu un citas saslimšanas.

Hosams Abu Meri, Saeimas deputāts:

Es kā ārsts uzskatu, ka vispār nevajag lietot enerģijas dzērienus jebkurā vecumā. Jo ar laiku cilvēks kļūst atkarīgs no šā dzēriena, viņš grib būt aktīvāks, un tad viņam jau vajag dzert katru dienu pa pudelītei.

Ar likumu tiek plānots aizliegt enerģijas dzērienu tirdzniecību nepilngadīgajiem, tāpat arī aizliegt to bezmaksas dalīšanu dažādos pasākumos, kā arī neatļaut šīs produkcijas reklamēšanu televīzijā, bērniem domātu raidījumu pauzēs. Trešajā – pēdējā – lasījumā Saeima šos grozījumus skatīs decembrī. Pret ierobežojumiem gan iebilst reklāmas nozares pārstāvji un tirgotāji.

Video!

0 Komentāru