Ārstēšanas maksas ieviešanu nevakcinētajiem vērtēs Saeimas komisija

23 komentāri

Vai tiem, kuri atsakās potēties pret Covid-19, vajadzētu pašiem maksāt par ārstēšanos no šīs slimības? Par to šodien diskutēja parlamentā. Par šo jautājumu tālāk lems Saeimas sociālo lietu komisija. Veselības nozares eksperti gan šādas normas ieviešanu uzskata par visai riskantu, vēsta TV3 Ziņas.

Vai pret Covid-19 neattaisnoti nevakcinētajiem vajadzētu pašiem maksāt par ārstēšanās izdevumiem? Saeima uzklausa iniciatīvu un lemj virzīt to tālāk uz komisiju.

Iniciatīva portālā manabalss.lv saņēmusi 10 000 iedzīvotāju atbalstu. Tās autors uzsver, ka slimnīcās ar Covid-19 smagu gaitu stacionē arvien vairāk nevakcinēto pacientu. Viņu ārstēšana rada valstij milzīgus izdevumus.

Šodien komisijā izskanēja, ka vidēji 14 dienu ārstēšanās kurss slimnīcā izmaksā ap 4000 eiro, un tas vēl neskaitot dārgos medikamentus, piemēram, “Remdesivir”, kuru izmantošana ārstniecībā, ja to nosaka ārstu konsīlijs, var izmaksāt vēl vairākus tūkstošus.

“Veidojas paradoksāla situācija – vakcinētie atsakās no valsts palīdzības, bet pieprasa to simtiem reižu lielākā apjomā un uz citu pacientu rēķina! Vai tas ir godīgi pret pārējo sabiedrību? Daļa sabiedrības tā nedomā, norāda iniciatīvas iesniedzējs Sandis Kravalis.

“Piemēram, slēdzot Jelgavā bērnu nodaļu, kas tiek pārveidota par Covid-19 nodaļu. Mēs jau bērnus no Jelgavas esam aizbīdījuši prom. Tikko man viena pazīstama mamma brauca no Jelgavas uz BKUS. Mašīnas viņai nav, ņēma taksi. Viņa maksā par šo taksi, lai aizvestu savu bērnu līdz pat Rīgai. Jau notiek pacientu šķirošana,” skaidro iniciatīvas iesniedzēja pārstāve Rita Purmale-Jirgensone.

Veselības ministrijas pārstāvji pret šīs iniciatīvas ievešanu ir ļoti skeptiski. Tas radītu milzīgu emocionālo slodzi mediķiem, turklāt katru gadījumu būtu jāvērtē atsevišķi.

“Viņiem vajadzēs atteikt palīdzību gadījumos, kad pacients nespēs samaksāt un viņš būtu atvests ar “ātro palīdzību” vai pats nokļuvis ārstniecības iestādē pēc palīdzības. Ārstiem būs jāsaka, ka ir jābrauc mājās, un tas noteikti būs pretrunā medicīnas ētikas principiem,” norāda Veselības ministrijas pārstāve Irita Kuzmina.

“Cilvēks var nokļūt avārijā un vairs nenokļūt uz vakcinācijas punktu. Cilvēks var saslimt ar kādu citu slimību, un, kamēr ir ārstēšanas kurss kādai citai slimībai, viņš nedodas pabeigt vakcinācijas kursu. Vai arī nav devies uzsākt, vai savas aizņemtības, ģimenes apsvērumu dēļ nespēj veikt šo pienākumu pret sabiedrību,” norāda Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta pārstāvis Jānis Hahelis.

Mandātu komisija sēdes beigās vienbalsīgi lēma, ka diskusijas jāturpina, nododot šo jautājumu izskatīšanai sociālo un darba lietu komisijā.

23 komentāri