Arodbiedrība: Ar pašreizējo finansējumu tiek apdraudēta VPD likumā noteikto funkciju izpilde

0 Komentāru
Arodbiedrība: Ar pašreizējo finansējumu tiek apdraudēta VPD likumā noteikto funkciju izpilde
PAULA ČURKSTE, LETA

Latvijas Probācijas darbinieku arodbiedrība uzskata, ka ar pašreizējo finansējumu tiek apdraudēta Valsts probācijas dienesta (VPD) likumā noteikto funkciju izpilde, aģentūru LETA informēja arodbiedrības valdes priekšsēdētāja Jolanta Eihentāle.

Eihentāle sacīja, ka probācijas speciālistu atalgojums ir nepietiekami konkurētspējīgs, lai piesaistītu jaunus darbiniekus un darbu nepamestu kvalificēti speciālisti, nepaaugstinot atalgojumu, un pašlaik dienesta nodarbinātajiem pastāv augsts risks tam, ka no darba dienestā aizies kvalificētākie probācijas speciālisti, un tiks vēl vairāk samazināta VPD spēja piesaistīt darbiniekus.

Arodbiedrībā norāda uz to, ka no VPD var aiziet kvalificētākie probācijas speciālisti. “Ir jāatceras, ka papildus iegūtajai augstākajai izglītībai dienesta iekšējās apmācībās nodarbinātie iegūst specifiskas zināšanas, prasmes un kompetences, lai strādātu ar personām, kuras veikušas noziedzīgus nodarījumus, tai skaitā dzimumnoziegumus,” sacīja Eihentāle.

Arī VPD priekšnieks Mihails Papsujevičs iepriekš aģentūrai LETA sacīja, ka darbinieku algas dienestā ir nesamērīgi zemas, un ar esošajām algām nav iespējams piesaistīt jaunus darbiniekus, jo, uzzinot algu apmēru, neviens kandidāts nepiesakās konkursos, bet paaugstināt tās ar esošo finansējumu nav iespējams.

2019.gadā no darba dienestā aizgāja 27% nodarbināto un galvenais aiziešanas iemesls bija neatbilstoši zems atalgojums par emocionāli smagu darbu un ilgstoša pārslodze, kas negatīvi ietekmē veselības stāvokli. Dienestā vidēji ik dienu trūkst 19 darbinieki.

2019.gadā dienestā tika organizēti 103 personāla atlases konkursi, 44% no tiem noslēdzās bez rezultāta, tai skaitā pretendentiem uzzinot piedāvāto atalgojumu. Dienestā ir 406 amata vietas.

VPD informēja, ka 2020.gadā dienestā divās lielākajās nodarbināto grupās, par probācijas speciālistiem un vecākajiem probācijas speciālistiem strādāja 339 darbinieki.

Probācijas speciālista alga sastāda 910,50 eiro pirms nodokļu nomaksas, bet vecākais probācijas speciālists saņem 988,67 eiro lielu algu pirms nodokļu nomaksas. Papildu norādītajai summai gan probācijas speciālisti, gan vecākie probācijas speciālisti saņem piemaksu par darbu, kas saistīts ar īpašu risku 20% apmērā.

Dienestā informēja, ka 2020.gadā VPD zemākā darba alga ir noteikta 745 eiro apmērā, un to saņem lietvedis, bet augstāko algu dienestā saņem PVD priekšnieks Papsujevičs un tā sastāda 2353 eiro pirms nodokļu nomaksas.

No VPD piešķirtā finansējuma 9,4 miljonu eiro apmēra 83% veido darbinieku algas. Apmēram 1,5 miljoni eiro tiek izlietoti par precēm un pakalpojumiem, tostarp par telpu īri.

Kopš 2009.gada VPD esot bijis spiests būtiski samazināt telpas nepietiekamā finansējuma dēļ. “Pašlaik tikai 12 telpas ir aprīkotas ar vajadzīgo aprīkojumu un atbilst augstiem standartiem,” Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde sacīja Papsujevičs, piebilstot, ka VPD ir pilnīgi valsts dotēta iestāde un tai nav citu ienākumu.

VPD kopš 2014.gada izpilda 70% no ik gadu Latvijā piemērotajiem kriminālsodiem, kā arī īsteno no brīvības atņemšanas soda nosacīti pirmstermiņa atbrīvoto uzraudzību un izpilda papildsodu – probācijas uzraudzība, tai skaitā personām pēc brīvības atņemšanas soda izciešanas par smagiem un sevišķi smagiem noziegumiem, kā miesas bojājumi, slepkavības, izvarošanas un citi smagie noziegumi.

0 Komentāru