Ārkārtējās situācijas laikā krasi uzlabojas senioru datorprasmes

Pievienot komentāru

Senioriem tagad īpaši pieteikts palikt mājās un viņi aktīvi ir sākuši pilnveidot savas datora prasmes. Viena no populārākām jaunajām prasmēm – rēķinu apmaksa internetā, ko daudzi agrāk darīja, dodoties uz banku vai pastu.

Rīdziniece Vija Lukševica visus savus rēķinus apmaksā ar interneta bankas palīdzību. Pēc ārkārtas situācijas izsludināšanas lielākā daļa Rīgas aktīvo senioru alianses biedru veiksmīgi likuši lietā savas varbūt agrāk arī neizmantotas datora prasmes.

“Es neesmu sastapusies ar tādu cilvēku, kas nu absolūti neko nezinātu. Un arī tiem nezinīšiem, tiem jau atkal ir bērni un tuvi radi, kas atkal piepalīdz. Un tie kursi, ko mēs te no “RASAS” gājām un mācījāmies, tie jau arī daudz ko dod. Es jau personīgi nevarētu sūdzēties par tādu neprašanu,” saka  Rīgas aktīvo senioru alianses pārstāve Vija Lukševica.

No digitālajiem servisiem pieprasījums visvairāk pieaudzis tieši bankas pakalpojumiem, liecina nesenā aptauja Baltijas valstīs. Marta otrajā pusē tieši Latvijā izteikti vairāk iedzīvotāju sākuši izmantot banku sniegtos digitālos pakalpojums, – pat 35%, pie tam vislielākais pieaugums – 39% vērojams tieši vecuma grupā virs 60 gadiem.

“Salīdzinot ar tiem datiem, kas bij pirms ārkārtas situācijas, jāsaka, ka tas pieaugums ir tieši tajā segmentā, kas iepriekš tiešām saņēma šos pakalpojums klātienē. Un jāatzīst, ka tas pieaugums – to veicinājusi gan ērtā šo pakalpojumu pieejamība, gan, protams, šie saskarsmes ierobežojumi. Mēs arvien vairāk redzam, ka tieši šīs viedtālruņos iebūvētās autorizācijas aplikācijas ņem virsroku. Pat arī senioru segmentā,” stāsta Finanšu nozares asociācijas valdes priekšsēdētāja Sanita Bajāre.

Asociācijā cer, ka arī pēc krīzes beigām seniori turpinās izmantot attālinātos banku pakalpojumus. Savukārt pat advancētākie seniori ar nepacietību gaida ārkārtas situācijas beigas, lai atkal varētu brīvi pārvietoties, satikties un brīvi izmantot sabiedrisko transportu.

“Ir diskomforts. Man arī ir tikai četras sienas. Un tas ir diezgan liels diskomforts. Nu, vēl to pirmo nedēļu kaut kā pārcieš, bet tagad jo tālāk, jo sliktāk. Diezgan briesmīgi būt četrās sienās, tikai TV, dators, virtuve un gulta. Vairāk jau nekas nav,” bilst Rīgas aktīvo senioru alianses pārstāve Vija Lukševica.

Atšķirībā no jaunās paaudzes, senioriem dators drīzāk ir akūta nepieciešamība, nevis izklaide.