Arī redzes un dzirdes invalīdi vēlas piedzīvot Rīgas svētkus

Pievienot komentāru
Arī redzes un dzirdes invalīdi vēlas piedzīvot Rīgas svētkus
Foto: F64

Sākušās grandiozās Rīgas svētku svinības, un to ietvaros piektdien svētki tika rīkoti arī Stazdumuižā. Šajā ciematā pārsvarā dzīvo neredzīgi un vājredzīgi cilvēki.

Ņina ir viena no daudzajiem Strazdumuižas iedzīvotājiem. Viņa klausās, piedalās sarunās, bet, rokas nenogurdināmi, dara ko citu. Adīt Ņina iemācījusies 5 gadu vecumā, un kopš tiem laikiem tā kļuvusi par neatņemamu nodarbi – caur viņas pirkstiem izgājuši kilometriem dzijas.

Labradora puika Teodors ir Alekseja draugs, palīgs un pavadonis. Strazdumuižas neredzīgo ciematiņā darbojas biedrība, kas māca cilvēkus un palīdz tiem atrast šādus četrkājainus pavadoņus. Pieprasījums pēc tiem ir ļoti liels, bet pagaidām Latvijā ir tikai 11 šādi suņi.

Uz šādiem suņiem neattiecas nekādi ierobežojumi sabiedrisku vietu apmeklēšanai, tomēr ne vienmēr šīs likumīgās tiesības tiek ievērotas. Ir gadījumi, kad redzes invalīdi ar pavadoni netiek ielaisti kafejnīcā. Kaut pēdējā laikā situācija uzlabojoties, redzes invalīdiem ikdienā nākas saskarties ar daudzām problēmām.

Lai cik savādi tas neizklausītos, redzes invalīdi spēlē arī tenisu. Tiesa, tas nedaudz pielāgots un pārveidots, tomēr ir tikpat azartisks un attīsta izjūtas un maņas. Šobrīd šī spēle ir ļoti populāra pasaulē, un tiek spriests par tās iekļaušanu parolimpisko spēļu programmā.

Kaspars Biezais (parasti ir telpā, lai ir akustika un labāk dzirdama bumbiņa, bet izjūtas kā jau jebkurā sportā – bumbiņas pārvaldīšana, koordinācijas spējas)

Stazdumuižas svētki notiek ik gadu. Ciematā dzīvo vairāk nekā tūkstotis iedzīvotāji, bet kopumā Latvijas Neredzīgo biedrība apvieno vairāk nekā trīsarpus tūkstoši cilvēku ar redzes invaliditāti.