Arhitekts Bruno Delāns: Sīrijas kara sekas būs jānovērš vismaz divdesmit gadus

Pievienot komentāru

Sešus gadus ilgušā Sīrijas militārā konflikta sekas būšot jānovērš vismaz gadus divdesmit, intervijā raidījumam “LNT Ziņas” saka franču izcelsmes arhitekts Bruno Delāns, kurš šobrīd pēta kultūras pieminekļu stāvokli Sīrijā.

Latvijā pazīstamajam arhitektam, kurš iepriekš iesaistījies līdzīgos projektos Irākā un Ēģiptē, tagad ir nozīmīga loma kultūrvēsturisko pieminekļu atjaunošanas procesā Sīrijā.

Militāro konfliktu plosītajā valstī daudzi vietējie objekti ir iekļauti UNESCO pasaules mantojuma sarakstā, līdz ar to rekonstrukcija ir ne tikai sīriešu, bet arī pārējās pasaules interesēs.

Rīgā Delāns ir ieradies uz īsu mirkli, jo pēdējā gada laikā viņš regulāri dodas uz pilsoņu kara plosīto Sīriju. Franču firmas “Art Grafique&Patrimoine” un UNESCO uzdevumā viņš fiksē apšaudēs un bumbu sprādzienos cietušo kultūrvēsturisko pieminekļu stāvokli.

 

“Aptuveni 60 procenti no vēsturiskās Alepo pilsētas ir sabombardēti. 60 procenti no tirgus, kas agrāk bija 12 kilometri, vairāk nav. Tur palikuši tikai daži lieli krāteri. Bet vēl palikuši 40 procenti,” stāsta arhitekts.

Delāna veiktās trīsdimensionālās skenēšanas rezultāti ļauj fiksēt vēsturisko ēku faktisko stāvokli, kas vēlāk būtiski atvieglos restaurācijas procesu.

Pēc Delāna sacītā, situācija Sīrijā ar katru mēnesi normalizējas, un tas būtiski atvieglo darbu. Vietējie izturoties ar izpratni, jo tic, ka līdz ar kultūrvēsturisko objektu atjaunošanu atdzims arī valsts. “Un man vienmēr ir pārsteigums, ka mazi bērni – pieci, seši, septiņi gadi, nekad nav redzējuši, kas ir elektrība, bet zina, kur ir citadele, kur ir pieminekļi, kuri ir svarīgi viņiem.” Par Sīrijas politiku Delāns apzināti nerunā, taču uzsver, ka projektam tiešas sadarbības ar Bašara al Asada režīmu nav.

Tikmēr pats Delāns ar Latviju ir saistīts jau vismaz 20 gadus. Pēc izglītības arhitekts, pēc aicinājuma kultūras pieminekļu pētnieks, plašāku atpazīstamību pie mums viņš ieguva pēc tam, kad 2007. gadā vadīja Latvijas speciālistu ekspedīciju Ēģiptē. Strādājot ar trīsdimensiju skeneri, piramīdās tika atklātas vairākas nezināmas ieejas. Iegūtie izpētes materiāli tagad kalpo piramīdu atjaunošanai.