Āraišu ezerpils ir nobriedusi būtiskām pārmaiņām

Komentāri

Viens latviskās identitātes simboliem – Āraišu ezerpils ir nobriedusi būtiskām pārmaiņām. Amatas novada pašvaldība, kuras teritorijā atrodas šis vēsturiski nozīmīgais objekts, šobrīd apzina iespējamos ezerpils nākotnes attīstības scenārijus.

Vēsturiski šīs vietas apbūve saistāma ar 9. līdz 10. gadsimtu. Savukārt, tas ko Āraišu ezera krastā un uz mazajām saliņām redzam mūsdienās arheoloģiskajos pētījumos balstītas kopijas, kas veidotas pagājušā gadsimta otrajā pusē. Guļbaļķu ēkas un izvietojums raksturo tobrīd šeit mītošo seno latgaļu dzīvesveidu.

Saskaņā ar oficiālajiem datiem ik gadu Āraišu ezerpilī ierodas ap 30 tūkstoši cilvēku. Nav maz, bet vietējā pašvaldība, kā arī tūrisma speciālisti uzskata, ka var vairāk. Vietai jāiedod jauns ”grūdiens”.

Juridiski Āraišu muzejparks atrodas Latvijas Nacionālā vēstures muzeja bilancē. Ar piešķirtajiem līdzekļiem pietiek vien pašiem nepieciešamākajiem uzturēšanas un remontdarbiem, kā arī dažu darbinieku algošanai.

Ramata 20;05 ”Āraiši ir vieta, kur nepārtraukti ir vajadzīgs ieguldījums. Tas var veidoties par eksperimentālās arheoloģijas centru, zinātnes centru, bet tam visam apakšā ir vajadzīgs kāds finansejums vai finansējuma avots,” norāda Āraišu arheoloģiskā muzejparka vadītāja Agnese Ramata, ”tās pašas sabiedriskās tualetes, suvenīru veikaliņi. Tam nepieciešams lielāks finansējums. Muzeja ietvaros tas nav iespējams.”
Ko darīt un kā darīt – to šobrīd ar dažādu speciālistu palīdzību vēlas saprast Amatas novada domē, divu dienu garumā rīkojot kaut ko līdzīgu prāta vētrai.

Viena no versijām paredz pat muzejparka teritorijas pārņemšanu pašvaldības bilancē, lai gan par ideālāko tiek saukts variants, ja paliekot šī brīža statusā muzejs spētu piesaistīt atbalstītāju naudu kā arī Eiropas struktūrfondu līdzekļus.

”Šobrīd mēs Āraišus redzam tādus, kādus Jānis Apals rekonstruēja 1991. gadā. Šodien ir 2015.gads un jauna paaudze prasa jaunu pieeju. Viņi zina vēsturi, augsti vērtē, bet viņi prasa šodienas pieeju,” nepieciešamās izmaiņas pamato Amatas novada domes vadītāja Elita Eglīte.
Netālu esošajās Cēsis prognozē, ka pilsētas teritorijā esošo pils kompleksu šogad apmeklēs ap 60 tūkstošiem tūristu. Tas nozīmē, ka tikai katrs otrais Cēsu apmeklētājs, izlemj doties uz Āraišiem.

Vidzemes augstskolas docents Andris Klepers uzskata, ka iemesli ir divi – nepieciešams viens ir vairāk informācijas, otrkārt – tās pašas tualetes, informācijas centru un piedāvājumu, kas liktu šeit pavadīt pēc iespējas vairāk laika.

”Viens apmeklētājs šobrīd tur atstāj 1,06 eiro. Tas ir maz, ja salīdzina ar citām vietām Eiropā, un arī Latvijā. Tas ir jautājums arī par vietējās sabiedrības iesaistīšanu, un vietas radīšanu kā mūsdienīgu, uz nākotni vērstu. Lai būtu tā ka – o, daudz negaidīju – bet tur ir kaut kas,” tā Andris Klepers.

Ja foruma laikā izdosies atrast veidu investīciju piesaistei, tiek prognozēts, ka pozitīvas pārmaiņas notiktu piecu gadu laikā.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl