Ar “ziņu ražošanu” internetā var nopelnīt 1000 eiro. Latvieši viltus ziņas labprāt lasa

Komentāri

Līdzīgi kā visā pasaulē, arī Latvijā par ienesīgu biznesu kļuvusi ziņu ražošana ”mājas apstākļos”. Lai arī bieži dzirdamas bažas, ka aiz tā sauktajiem viltus portāliem paslēpušies Kremļa propagandisti, uz cilvēku lētticības rēķina piepelnās izmanīgi pašmāju IT speciālisti. Kā liecina Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra “Re:Baltica” pētījums, ar ”ziņu ražošanu” mēnesī var nopelnīt pat 1000 eiro.

Kā cīnīties ar jauno interneta fenomenu, kas par ASV prezidentu palīdzēja kļūt Donaldam Trampam, šobrīd tiek domāts arī Eiropas Komisijā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Apšaubāmu ziņu fabrikas galvenokārt uzplaukušas portālā “Facebook”, kas sevī apvieno teju visus interneta lietotājus, arī Latvijā. Bieži izskan bažas, ka aiz tām stāv Kremļa propagandas mašinērija. Taču Baltijas pētnieciskās žurnālistikas pētījums, kurā analizēts, kā radās populārā ziņa par Saeimas atlaišanu, liecina par ko citu.

Inga Spriņģe, “Re:Baltica” žurnāliste

Kad lasīju daudzās ziņas, likās, ārprāts, kāds grib gāzt varu šajā valstī – tik daudz bija ziņu par Saeimas atlaišanu! Kad sākām runāt ar lapu īpašniekiem, kuri pārsvarā ir jauni vīrieši, sapratām, ka nē, viņi ar to pelna naudu. Mērķis ir panākt, lai no “Facebook” lapām cilvēki aiziet uz viņu mājaslapām. Tajās viņi pelna naudu ar to, ka izvieto “Google” reklāmu. Ja uz vienu lapu atnāk 300 000 cilvēku, peļņa mēnesī ir ap 1000 eiro.

Ziņu par Saeimas atlaišanu, kurai tās publicēšanas brīdī nebija nekāda juridiska pamata, pārpublicēja vairāk nekā 20 dažādi portāli, kuru kopējā auditorija pārsniedz 600 tūkstošus interneta lietotāju. Tas ir trīs reizes vairāk nekā populārākajam TV šovam.

Ir jautājums, cik daudz cilvēku saprot, ka šīs ir izdomātas vai sagrozītas ziņas? Cilvēki to nesaprot. Cilvēki uzskata, ka viss, kas publicēts internetā, ir taisnība, līdzīgi kā vecos laikos, kad viss, kas bija avīzē, bija taisnība, ar pētījumā secināto dalās Spriņģe.

Cilvēku neinteresēšanās par ziņas avotiem nav tikai Latvijas problēma. Stenforda Universitātes novembrī publicētā pētījumā, kurā aptaujāti gandrīz 8000 skolēnu, atklājās – 82% nespēj atšķirt īstu ziņu no reklāmraksta. Problēma apzināta visas Eiropas līmenī.

Roberts Putnis, Kultūras ministrijas pārstāvis

Vēl pagājušonedēļ Eiropas Komisija lielajiem multinacionālajiem koncerniem kā “Google” un “Facebook” izteica brīdinājumu, ja viņi neko nedarīs, lai uzņemtos atbildību par savu jauno lomu demokrātiskās sabiedrībās un neapzināsies savu mediju funkciju, tad būs nepieciešami politiski pasākumi.

Kaut kas tiek darīts arī Latvijas mērogā. Kultūras ministrija izstrādājusi mediju politikas pamatnostādnes, kur mediju pratības veicināšanai atvēlēta būtiska loma. Ar šiem jautājumiem jau šobrīd nodarbojoties 39 dažādas institūcijas.

Rita Ruduša, Baltijas mediju izcilības centra izpilddirektore

Darbs šeit ir arī žurnālistiem, īpaši pētnieciskajiem žurnālistiem, kuri var izsekot šo te ķēdīti, izstāstīt stāstu kā šīs ziņas rodas. Es zinu, ka mediju vidē ir nobriedusi doma, ka ir vairāk jāstrādā ar auditoriju, skaidrojot, ka ne viss ir zelts, kas spīd.

Jāsaka gan, ka arī tradicionālie mediji, kuru reklāmas ieņēmumi samazinās, nekautrējas izmantot iespēju caur ”pseidoziņu” portāliem publicēt savus rakstus, vairojot to auditoriju.

Tests - ko tu zini par alus vēsturi?

Tests - ko tu zini par alus vēsturi? 8

Alus plūdi Londonā – vai tas maz ir iespējams? Izpildi testu par alus vēsturi, uzzini pārsteidzošus faktus un tiec pie sertifikāta! Neizpaliks arī balva.

Ekskursijas, koncerti un degustācijas! “Aldaris” muzeju naktī startēs ar grandiozu programmu visām paaudzēm

Ekskursijas, koncerti un degustācijas! “Aldaris” muzeju naktī startēs ar grandiozu programmu visām paaudzēm 1

Latvijas alus ražotājs ”Aldaris”, tāpat kā citus gadus, arī šogad Muzeju naktī vērs durvis apmeklētājiem. Turklāt šogad ”Aldaris” parūpējies par tiešām bagātīgu Muzeju nakts programmu, kas ir arī bērniem draudzīga, līdz ar ko paredzēta visām paaudzēm. Būs dažādas alus degustācijas, ekskursijas, iespaidīgi koncerti ar ”Labvēlīgo tipu” un ”Double Faced Eels”, kā arī konkursi un balvas.

Lasi vēl