Ar vēršanos pret imigrantiem no Austrumeiropas britu politiķi cenšas izpatikt vēlētājiem

2 komentāri

Lielbritānijas parlamenta ārkārtas vēlēšanas nozīmē atkal uzjundīt jutīgo migrācijas tematu, kur priekšplānā izvirzās imigranti no Austrumeiropas. Valdošā toriju partija priekšvēlēšanu solījumos uzsvērusi, ka no jauna iebraukušo migrantu skaitu dzīs lejā, ieviešot stingru kontroles sistēmu. No Lielbritānijas pilsētām Londonas, Regbijas un Bostonas ziņo Uldis Āboliņš.

Bostona, lauksaimniecības pilsēta Anglijas vidienē, kurā ir koncentrēts lielākais blīvums ar imigrantiem no Austrumeiropas, tostarp Latvijas. Britu nepatika pret iebraucējiem šeit ir tik liela, ka referendumā pirms gada Bostonā bija augstākais rādītājs visā Lielbritānijā vēlmē izstāties no Eiropas Savienības.

Foto

Un Bostona ir vieta, kurā šodien, britu parlamenta pirmstermiņa vēlēšanās, varētu uzvarēt Apvienotās Karalistes neatkarības partija jeb UKIP. Tā ir ļoti skarba – nekontrolētā imigrācija no Austrumeiropas ir jāaptur, un tieši to vēlas ne tikai bostonieši, bet arī citas pilsētas, kurās pēdējos gados masveidīgi iebraukuši imigranti.

Karola
Bostonas iedzīvotāja

Mēs esam ļoti pārpildīti, infrastruktūra nespēj tikt līdzi imigrantu skaitam. Man žēl mūs visus, kuriem no tā jācieš, piemēram, garas rindas pie ārstiem. Kaut kas ir jādara.

Maiks
Bostonas iedzīvotājs

Es neatbalstu nekontrolētu imigrāciju. Viņi te atbrauc un tikai tad meklē darbu, bet vajadzētu otrādāk. Citādi tagad viņi te mēdz ļaunprātīgi izmantot mūsu sociālo atbalsta sistēmu, ir arī izteikts veselības aprūpes tūrisms, jo mums te tā ir par brīvi.

Džeimss
Bostonas iedzīvotājs

Šī ir kā kolonija, ko imigranti te izveidojuši. Šī ir maza sala un esam pārpildīti. Nedomāju, ka varam ar to tikt galā.

UKIP sola, ka nesatraukties var tie Eiropas Savienības pilsoņi, kas Lielbritānijā ieradās pirms 29. marta – datuma, kad sākās “Brexit” oficiālais process. Tie, kuri pēc tam – netiek solītas gandrīz nekādas sociālās garantijas. Arī šā brīža premjeres Terēzas Mejas valdošā toriju partija bija sapratusi – vēlētāju balsis var nozvejot, izspēlējot imigrācijas kārti.

Kura no partijām vēlēšanās gūs uzvaru, tieši ietekmēs, kādi būs “Brexit” noteikumi un imigrācijas politika. Konservatīvā partija asi iestājas pret mazkvalificēto darbaspēku no Austrumeiropas. Tiek piedāvāts ieviest īslaicīgās darba vīzas, atņemt iespēju iegūst sociālo pabalstus, dzīvot pašvaldību sociālajos mājokļos un vairs neļaut bez maksas izmantot valsts veselības aprūpi.

Visa šī neskaidrība rada bažas daļā pat tajos latviešos, kuri Lielbritānijā dzīvojuši gadiem ilgi. Londoniete Inese Kuplā kā drošības spilvenu sev tagad nokārtojusi pastāvīgā rezidenta statusu – apliecinājumu, ka nodzīvoti pieci gadi.

Inese Kuplā
latviete Londonā

Es varu justies stabili Anglijā, un ka vienā dienā pie durvīm nepieklauvēs Home Office jeb Britu Iekšlietu ministrija un nejautās, kāds ir mans likumīgais statuss šeit atrasties. Mani neviens nevar izmest no valsts, un katrā ziņā arī neielaist atpakaļ valstī nevar.

Imigrantiem no Eiropas Savienības visdraudzīgākie ir leiboristi un liberāldemokrāti. Anglijas mazpilsētā Regbijā LNT Ziņas satiek liberāldemokrātu Džeriju Rūdhausu, kurš kandidē iekļūšanai britu parlamentā, un viņa partija iestājas, lai eiropiešiem tiktu nodrošināts statuss bez bailēm par izraidīšanu ārā.

Džerijs Rūdhauss
liberāldemokrātu kandidāts no Regbijas

Vēlamies, lai Savienības pilsoņi paliek te, jo viņi nes labumu ekonomikai. Domāju, ka briti pārspīlēti padarījuši migrantus par sliktajiem. Tāpat mēs iestājamies par palikšanu Eiropas Savienībā.

Liberāldemokrāts arī skaidro, ka partija rīkot otru referendumu, jo šobrīd izskatoties, – daudzi briti tomēr nožēlo pirms gada referendumā veikto izvēli. Tiek apjaustas smagās sekas.

Džerijs Rūdhaus
liberāldemokrātu kandidāts no Regbijas

Rīkosim vēl vienu referendumu, šoreiz par “Brexit” līgumu, šķiroties no Eiropas Savienības. Ja britu neapmierinās noteikumi, tas nozīmē – “Brexit” nebūs noticis un varam palikt Savienībā. Tad viss būs kā līdz šim.

Taču kopumā pirms vēlēšanām ir izpalikušas plašas debates par Lielbritāniju pēc “Brexit”.

Radikālo islāmistu sarīkotie terorakti tik īsā laika posmā radikāli mainījuši priekšvēlēšanu gaisotni. Ja parlamenta ārkārtas vēlēšanas tika sasauktas tamdēļ, ka politiķiem nebija vienprātības, kādai būt Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības, tad tagad priekšplānā izvirzījusies nacionālā drošība.

2 komentāri