Ar vērienīgām svinībām godina Cēsu kauju simtgadi

Pievienot komentāru

Sestdien, 22.jūnijā, Cēsīs ar vērienīgām svinībām godina Cēsu kauju simtgadi, – pirms simts gadiem Latvijas valsts pastāvēšana tika izcīnīta Brīvības cīņās.

Pagrieziena punkts kara gaitā notika tieši Ziemeļlatvijas frontes līnijā, kur latviešu un igauņu karaspēki 1919.gada 22.jūnijā pie Cēsīm uzveica Landesvēra armiju un devās tālāk uz Rīgu.

Atceres pasākumus atklāja Cēsu dzelzceļa stacijā, kur Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs (“Jaunā Vienotība”) sagaidīja Valsts prezidentu Raimondu Vējoni un Igaunijas Valsts prezidenti Kersti Kaljulaidu, lai kopīgi apskatītu Igaunijas bruņuvilcienu “Brīvība”.

Pēc svētku atklāšanas pasākums turpināsies Vienības laukumā, kur militāro parādi pieņems abu valstu prezidenti. Parādē piedalīsies Latvijas un Igaunijas bruņoto spēku vienības, Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Štāba orķestris ar defilē programmu. Pēc militārās parādes Vienības laukumā sāksies koncertuzvedums “Ar dziesmu dzīvībā”, kurā piedalīsies dziedātāji un dejotāji no visas Vidzemes.

Svinību dienā Cēsu galvenā artērija – Rīgas iela – būs pārvērtusies par savdabīgu laika asi, uz kuras notiks dokumentālas performances. No Vienības laukuma līdz Līvu laukumam varēs klausīties un skatīties notikumus no Cēsu pulka Skolnieku rotas vēstures un iepazīt mūsdienu varoņus digitālajā performancē “Par spīti bailēm”. Tāpat uz Rīgas ielas būs “Frontes darbnīca”, kur būs iespēja izgatavot piemiņas gredzenus, kādus nēsāja laikā, kad norisinājās Cēsu kaujas, kā arī pārbaudīt savu spēkus dažādās aktivitātēs.

Savukārt Cēsu kauju rekonstrukcija notiks Pirtsupītes gravā un sāksies plkst.16. Tajā piedalīsies vairāk nekā 200 rekonstruktori no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas, Polijas un Krievijas, cīņu meistari un Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas kadeti. Kaujas rekonstrukcijas beigās, svinot Latvijas un Igaunijas armijas uzvaru, orķestru pavadībā visi tiks aicināti doties uzvaras gājienā uz Vienības laukumu, kur plkst.17 sāksies Uzvaras balle ar Zemessardzes orķestri un pūtēju orķestri “Cēsis”.

Dienas noslēgumā, plkst.18, koncertzālē “Cēsis” izskanēs Cēsu kauju simtgadei veltīts koncerts.

Unikāls notikums Cēsu kauju simtgades programmā būs iespēja no 15.jūnija līdz 22.jūnijam apskatīt rekonstruēto vēsturisko Igaunijas bruņuvilcienu “Brīvība”. Brīvības cīņu vēsturi apmeklētājiem atdzīvinās ekspozīcija un gidu stāstījums, kā arī speciāli šim notikumam radīta izglītojoša spēle. Vilciena apmeklējums un ekskursijas ir bez maksas.

Cēsu kauju simtgades programmu veido tās idejas autors Renārs Sproģis ar radošo komandu: Kristu Burāni, Mārtiņu Eihi, Rūdolfu Baltiņu un Jolantu Sausiņu.

Cēsu Vēstures un mākslas muzejā jau apskatāma Latvijas valsts simtgadei veltītā izstāde “Pirmais gads”, kurā interaktīvā veidā var iepazīties ar galvenajiem notikumiem un procesiem Latvijas valsts izveides pirmajā pastāvēšanas gadā.

Savukārt Režisora Kaspara Gobas vadībā tapusi dokumentālā filma par Cēsu kaujām, kas uzskatāmi un saprotami stāsta par valstisko situāciju Latvijā 1919.gadā un skaidro Cēsu kauju nozīmi Latvijas vēsturē.

Cēsu kauju simtgadei veltītie notikumi iekļauti Latvijas valsts simtgades programmā, tos Cēsīs rīko Cēsu novada pašvaldība sadarbībā ar Kultūras ministriju, Aizsardzības ministriju un NBS.