Ar spēli izglīto par cilvēktirdzniecības riskiem

0 Komentāru
Ar spēli izglīto par cilvēktirdzniecības riskiem
()

Cilvēktirdzniecības riski Latvijā ir augsti. Šā gada deviņos mēnešos apzināti 30 cilvēktirdzniecības upuri. Bieži vien cilvēki par upuriem kļūst pašu neuzmanības vai lētticības dēļ. Sajūtas ir nepatīkamas – to demonstrē arī Latvijā veidota spēle, kas ļauj iejusties paverdzināta viesstrādnieka lomā.  

Agresīvi cilvēki maskās ir pirmie, ko ieraugām spēles sākumā. Olaines jaunieši sadarbībā ar NVO “patvērums “droša māja”” izveidojuši spēli, kas liek iejusties cilvēktirdzniecības upura ādā. Spēles dalībnieki ir tikko ieradušies pie solītajiem darba devējiem, taču izrādās, ka nonākuši mūsdienu vergturu rokās.

Pirmajā kontrolpunktā upuriem jāsadalās divās grupās – vieniem jābūvē nojume, bet otriem jāpagatavo necilas vakariņas, ātrā zupa un desu maizes. Nelabvēļi aizdzen gūstekņus uz nākamo punktu, kur ir jāķeras pie grābekļiem un ogu lasīšanas.

Šajā reizē spēles veidotāji varētu teikt iesildās. Spēlē piedalās dažādi speciālisti no nodarbinātības aģentūras, tiesībsarga biroja un Iekšlietu ministrijas. Viņu uzdevums novērtēt spēli.

Iekšlietu ministrijas pārstāvis norāda, ka cilvēki maskās ir veiksmīga izvēle.

IeM nozares politikas departamenta direktors Dimitrijs Trofimovs:
Tu redzi šos kungus, kas galīgi neizskatās pēc tādiem, ar kuriem tu esi runājis, un dabīgi tas uzdzen stresu.

Šā gada deviņos mēnešos par cilvēktirdzniecības upuriem ir kļuvuši jau 30 Latvijas valsts piederīgie – 3 vīrieši un 27 sievietes. Sievietes galvenokārt iekrīt fiktīvo laulību lamatās vai cieš no seksuālās ekspluatācijas, tāpat daļa sieviešu un vīriešu kļuvuši par piespiedu darba veicējiem.

Nepatīkama intervija, kas noteiks upura turpmāko likteni, kļūt par vergu vai pat orgānu donoru. Tā ir spēles noslēdzošā daļa. Spēles veidotāji norāda, ka pēc tās pabeigšanas cilvēkam rodas priekšstats par to, kā viņš varētu darīt.

Brīvprātīgais Kristaps Zēlavs:
Lai viņiem rodas šīs sajūtas, ko, tad šie upuri varētu izjust, kas ir nespēja pretoties, darīšana pret paša gribu, nepatīkamas izjūtas.

Dalībnieki atzīst, ka spēle rada spilgtu priekšstatu par sajūtām, kas rastos reālā situācijā.

Nodarbinātības valsts aģentūras direktore Inese Kalvāne:
Tu saproti, ka tā ir spēle, bet tik un tā tu sēdi un tev uzdod tos jautājumus, tā sajūta ir nepatīkama.

LR Tiesībsarga padomniece Ruta Siliņa: “Un, lai ko tu arī teiktu, principā viss ir slikti ko tu dari. Psiholoģiskā pazemošana, tas bija tāds, kas grauj cilvēku un viņa spējas pretoties.”

Pēc spēles skolēniem ir paredzētas pārrunas par piedzīvoto un to kā tādās reizēs pareizi rīkoties.

Spēles veidotāji tuvākajās nedēļās dosies uz dažādām Latvijas skolām, lai cilvēktirdzniecības spēlē varētu iejusties galvenā mērķauditorija – skolēni.

0 Komentāru