Ar pasažieru datu reģistru Latvija cer apkarot terorismu. Kā tas darbosies?

0 Komentāru
Ar pasažieru datu reģistru Latvija cer apkarot terorismu. Kā tas darbosies?
Foto: LETA

Vai visu aviopasažieru vārdu un lidojumu galamērķu nonākšana drošības iestāžu rīcībā palīdzēs novērst jaunus teroraktus Eiropā? Par to jau vairākus gadus diskutē Eiropas valstu politiķi, un šis jautājums aktualizēts arī pēc nesenajiem teroraktiem Briselē. Kamēr Eiropas Savienība par pasažieru datu reģistru joprojām nevar vienoties, Latvija nolēmusi to ieviest jebkurā gadījumā.

Jaunā kārtība, par ko Eiropas Savienības institūcijas spriež jau vairākus gadus, praktiski nozīmētu, ka aviokompānijām, kas darbojas Eiropas Savienībā, būtu obligāti jāsniedz dalībvalstu drošības iestādēm tāda informācija kā visu aviopasažieru vārds, uzvārds, dzimšanas datums, lidojuma galamērķis, norēķinu veids.

Šāda kontrole, piemēram, ļautu apkopot informāciju par cilvēkiem, kuri ceļo uz valstīm, kur atrodas teroristu apmācības nometnes, un kontrolēt aizdomīgu cilvēku pārvietošanos. Paredzēts, ka specdienesti šo informāciju varētu izmantot tikai terorisma un nopietnu noziegumu apkarošanai. Tomēr vēl pagājušā gada vasarā vairums LNT Ziņu uzrunāto aviopasažieru par šādu ideju pauda bažas.

Taču pēc teroraktiem Briselē un Parīzē cilvēku viedoklis šķietami mainījies. Tagad vairums uzrunāto pret savu ceļojumu datu nonākšanu drošības iestāžu rīcībā neiebilstu.

Pašlaik datu reģistra direktīva ir iestrēgusi Eiropas Parlamentā. Eiroparlamentārietis Artis Pabriks, kurš pārstāv Eiropas Tautas partiju, pauž viedokli, ka pēc notikumiem Briselē direktīvas pieņemšana vairs nekavēsies un prasīs vien dažus mēnešus.

Tikmēr par jauno kārtību joprojām pauž bažas virkne eiroparlamentāriešu, kuri uzskata, ka datu glabāšana pārkāpj cilvēku tiesības uz privātās dzīves neaizskaramību. Sociālistu grupas eiroparlamentārietis Andrejs Mamikins pauž pārliecību, ka direktīva vēl jāuzlabo. Tomēr arī viņš uzskata, ka kompromisu panākt izdosies, un tas varētu notikt līdz nākamā gada sākumam.

Tikmēr kamēr Eiropas Parlamenta deputāti par pasažieru datu reģistru vēl strīdas, Latvija nolēmusi jauno sistēmu ieviest jebkurā gadījumā. Tas nozīmē, ka vismaz mūsu valstī aviopasažieru dati drošības iestāžu rīcībā nonāks.

“Tehniski varētu uzskatīt, ka mēs jau esam gatavi,” norāda iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis. Latvijā pasažieru dati nokļūtu Drošības policijas rīcībā. Likumprojekts jau ir izstrādāts, bet tas vēl ir jāapstiprina valdībai un jāpieņem Saeimai. Ministrs uzskata, ka to var izdarīt līdz vasarai. “Būtu iespēja faktiski izsekot tām personām, kas ir nonākušas tiesībsargājošo un drošības iestāžu redzes lokā,” saka Kozlovskis.

Atsevišķas valstis jau līdzīgu kārtību ir pieņēmušas. Kozlovskis gan norāda būtu labāk, ja to darītu visa Eiropas Savienība kopā. Tas uzlabotu valstu dienestu sadarbību. Reģistrā iekļautie dati būtu dienestu rīcībā piecus gadus.
0 Komentāru