Ar militāro parādi Jelgavā atzīmē 30 gadus kopš dibināta Zemessardze

3 komentāri
Ar militāro parādi Jelgavā atzīmē 30 gadus kopš dibināta Zemessardze
ILMĀRS ZNOTIŅŠ, VALSTS PREZIDENTA KANCELEJA

Viens no pirmajiem balstiem neatkarību atguvušajai Latvijas Republikai bija Zemessardze, un, lai gan oficiāli Zemessardzei 30 gadi apritēs pēc divām dienām, taču vērienīga parāde bija sestdien, 21.augustā, vēsta TV3 Ziņas.

Jelgavas centrālās ielas ierasto auto plūsmu 21.augustā ieņēmušas Zemessardzes vienības. Savukārt, gar malām – skatītāji.

Šī ir pirmā militārā parāde Latvijā pēc ilgāka laika posma, jo divus gadus pēc kārtas arī galvapilsētā Rīgā tikušas atceltas gan Lačplēša dienas, gan valsts proklamēšanas dienai veltītās parādes.

Tradīcija par reģionālajām militārajām parādēm līdz šim bija iedibinājusies 4. maijā, tā ik gadu notika kādā citā Latvijas pilsētā. Covid-19 šos plānus izjauca. Līdz ar to parādi Jelgavā var uzskatīt par vērienīgāko pēdējā laikā.

Likums par Zemessardzes izveidi tika pieņemts 1991. gada 23. augustā, pēc neveiksmīgā apvērsuma Maskavā. Augstākā Padome pasludināja izstāšanos no Padomju Savienības.

Tika sākta uzsākta zemessargu kandidātu reģistrācija.

Valentīns Toleikis, zemessargs

“1991. gadā es atvaļinājos no Padomju armijas, jo sapratu, ka mana dzimtene Latvija paliek brīva. Atbraucu un sapratu, ka tā pieredze, kas man ir, jāieliek Latvijas aizsardzībai. Kopā ar sava novada cilvēkiem sākām veidot Zemessardzi.”

“Laiki bija ļoti sarežģīti un izvēle bija jāizdara katram pašam, – iesaistīties Zemessardzes veidošanā vai nē. Un tīri brīvprātīgi cilvēki to darīja. Protams, bija zināms risks, jo laiki bija nemierīgi,” atminas zemessargs Ilgvars Baumanis.

Kā TV3 ziņām apliecināja Nacionālo Bruņoto spēku komandieris, zemessargu skaits pirmsākumos sasniedza ap 17 000 cilvēku. Tā kļuva par  lielāko militāro organizāciju valstī.

Leonīds Kalniņš, NBS komandieris

“Mūsu nācijā ir tāds neiznīcināms gēns – būt saimniekiem savā valstī. 50. gadi nevarēja izsvītrot ārā to vēlmi, arī 1991. gadā, kad jau mēs nonācām līdz tādam kritiskajam punktam. Un Zemessardze bija pirmā vienība, kas apvienoja šos spēkus. Un tā bija galvenā motivācija izveidot šos spēkus.”

Patlaban Zemessardzes rindās dien nedaudz virs 8000 interesentu. Tas ir divreiz mazāk nekā pirmssākumos, taču būtiski mainījušās prasības un profesionālā sagatavotība.

Nepieciešamības gadījumos tā var kļūt par atbalstu policijai, glābējiem un, protams, arī profesionālā dienesta karavīriem.

“Pamata uzdevums ir palicis tas pats – valsts aizsardzība. Krīzes var būt dažādas, bet pats galvenais, lai varētu aiztāvēt valsti militārā konflikta situācijā,” pauž Zemessardzes komandieris Egils Leščinskis.

“Latvijas Zemessardze! Jūs esat Latvijas tautas mugurkauls, lepnums, Latvijas tautas piemērs!” uzrunā pauda aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP).

Dažādi Zemessardzes 30 gadei veltīti pasākumi Jelgavā noritēja visas dienas garumā.

3 komentāri