Ar meliorāciju valstī kā ar ceļiem – gan atjaunota, gan padomju mantojums

Komentāri

Valsts nozīmes meliorācijas sistēmu 13 000 kilometru garumā pārvaldība ir deleģēta SIA ” Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi”. Tās vadītājs atzīst, ka situācija ar meliorāciju valstī salīdzināma ar ceļu stāvokli – ir atjaunoti posmi un ir tādi, kas palikuši vēl no padomju laikiem.

Iestādes vadītājs Roberts Dilba saka: “Ir, protams, tādas, kas mums nav atjaunotas, tur arī pie pavasara ūdeņiem vai rudens ūdeņiem daudzi lauki pārplūst un tur vajadzīga regulācija, atjaunošana.” Taujāts, vai postošās augusta nogales lietavas dos citu skatījumu uz nākotni, Dilba neslēpj, ka “ir cietušas vietas, kas ir arī atjaunotas. Ūdens līmenis bija tik augsts, ka gāja pāri visiem līmeņiem. Upes līmeņiem un caurtekas līmenim.”

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Par meliorāciju jārūpējas ne tikai valstij, bet arī zemju privātīpašniekiem un pašvaldībām. To, kādi plūdi var rasties tikai vienas nekoptas caurtekas aizdambēšanās dēļ, parādīja, piemēram, pirms septiņiem gadiem no krastiem izgājusī Mārupīte.

Toreiz zem ūdens Rīgā bija Arkādijas parks, stadions un blakus esošās ielas. Notikušais apliecinājis seno patiesību, ka ķēde ir tik stipra, cik stiprs ir tās vājākais posms. Latgales gadījumā – ūdens novadīšana ir efektīva līdz brīdim, kamēr tam ir kur plūst un aizplūst.

Piemēram, Kārsavā vājais punkts bija pašvaldība, kur ūdens netika galā ar tās pārvaldībā esošajām caurtekām. Viens no cietušajiem lauksaimniekiem ir arī Kārsavas domes deputāts. Viņš ir spiests atzīt, ka uzturēt infrastruktūru pienācīgā līmenī nevar. “Pašvaldībai tādu līdzekļu nav un nezinu, kad būs,” atzīst Kārsavas novada zemnieks Juris Poikāns.

Meliorācijas sistēmu atjaunošana Latvijā lielākoties notikusi, piesaistot Eiropas Savienības (ES) finansējumu. Taču tas noticis, apejot pašvaldībai pakļautos objektus un veidojot vājos ķēdes posmus.

“Šis jautājums nākotnē noteikti ir jārisina. Lai varētu notekas, kas iet caur pilsētai, atjaunot par ES finansējumu. Cita finansējuma mums nav. Tik kapitālas būves pa budžeta naudu nevaram atļauties,” saka Dilba.

Šā brīža apstākļos vides un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK) uzskata, ka pašvaldībām tomēr ir jāapzina savas vājās vietas un potenciālie apdraudējuma punkti jākontrolē. “Katrai pašvaldībai ir savs civilās aizsardzības plāns, konkrētam rīcībām, konkrētās situācijās, visi šie faktori ir jāizvērtē,” norāda Gerhards.

Tikmēr, kādas sekas var nest nākamās lielās lietavas, šobrīd var tikai minēt. Novecojusī Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra plūdu prognozēšanas sistēma šobrīd var konstatēt esošo situāciju, bet ne modelēt ūdens līmeņa svārstības uz priekšu.

“Sistēmai ir jāapvieno visa hidroloģiskā informācija, kas ir novērota, un liela informācija no meteoroloģiska viedokļa – kāds gaidāms nokrišņu daudzums, temperatūra, mākoņu daudzuma prognoze. Un tajā laikā, kad notika sistēmas izveide, mums tik daudz informācijas nebija,” atzīst Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centra pārstāve Laura Krūmiņa.

Modernizācija paredzēta šā gada beigās, nākamā gada sākumā. Vides un reģionālās attīstības ministrijas budžetā nauda šim mērķim esot iezīmēta.

Tikmēr cietušie lauksaimnieki turpina aprēķināt zaudējumus un pieteikties atlīdzībām. Jautājums, kas viņus neliek mierā, vai lauku pārplūšanu bija iespējams novērst.

Tests - ko tu zini par alus vēsturi?

Tests - ko tu zini par alus vēsturi? 8

Alus plūdi Londonā – vai tas maz ir iespējams? Izpildi testu par alus vēsturi, uzzini pārsteidzošus faktus un tiec pie sertifikāta! Neizpaliks arī balva.

Ekskursijas, koncerti un degustācijas! “Aldaris” muzeju naktī startēs ar grandiozu programmu visām paaudzēm

Ekskursijas, koncerti un degustācijas! “Aldaris” muzeju naktī startēs ar grandiozu programmu visām paaudzēm 1

Latvijas alus ražotājs ”Aldaris”, tāpat kā citus gadus, arī šogad Muzeju naktī vērs durvis apmeklētājiem. Turklāt šogad ”Aldaris” parūpējies par tiešām bagātīgu Muzeju nakts programmu, kas ir arī bērniem draudzīga, līdz ar ko paredzēta visām paaudzēm. Būs dažādas alus degustācijas, ekskursijas, iespaidīgi koncerti ar ”Labvēlīgo tipu” un ”Double Faced Eels”, kā arī konkursi un balvas.

Lasi vēl