Komentāri

Ar maskām rotaļām un jautrām izdarībām šodien bija iespēja aizbaidīt ziemu. Brīvdabas muzejā tika svinēti Meteņi. Senie latvieši tos svinēja starp Ziemassvētkiem un Lieldienām – šajā laikā, kad Ziema lēnām atkāpjas un tuvojas pavasaris.

Īsajām ziemas dienām stiepjoties garākām, senie latvieši svinēja Meteņus. Tas tika darīts skaļi un jautri, lai aizbaidītu ziemu. Šodien ziema gan centās vēl parādīt savu spēku, taču jaušams, ka gada tumšais laiks ir beidzies, jo dienas kļūst garākas un siltākas. Arī svētdien Brīvdabas muzejā tika ievērotas senās tradīcijas.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Meteņi ir pēdējie ziemas laika svētki un to svinēšanā liela nozīme ir maskām – ar tām ziema tiek aizbaidīta. Kaza, vilks, Lācis, Nāve un raibie čigāni – tās ir iecienītākās maskas.

Meteņos esot jāritina salmu kamoli un pēc tam tie jāsadedzina. Bet sniega kamoli esot jāveļ, lai kāpostiem būtu lielas galviņas. Šodien to varēja darīt, jo ir lipīgs sniegs.

Šiem svētkiem esot liela nozīme, jo Meteņu svinēšana pavasarī veicinot bagātīgu ražu nākamajā rudenī, bet jautra svinēšana mazinot slimošanas. Senlatvieši bija pagāni un ticēja dabas spēkam.

Braukšana ar ragavām arī ir saistīta ar Meteņiem. Meteņos bērni kamanās laidās lejup no kalna un kurš aizbrauca vistālāk tas sava tēva laukus nodrošināja ar visgarākajiem un kuplākajiem liniem.

Ticējumi teic, kāds laiks būs Meteņos – tāds arī Lieldienās. Ja meteņos ir sauss – būs ražīgs gads, bet, ja snieg vai līst, tad būs bagāts ogu gads.

Foto:

Skaties video!

Lasi vēl