Ar kampaņu “Saskati cilvēku, nevis diagnozi” aicina cilvēkus ar garīga rakstura traucējumiem iekļaut sabiedrībā

9 komentāri

Latvijā pašlaik ir aptuveni 90 000 cilvēku ar garīga rakstura traucējumiem. Vēl vairāk nekā 8 000 bērnu ar invaliditāti. Tomēr valdošo stereotipu un aizspriedumu dēļ šo personu iekļaušanās iespējas sabiedrībā nereti ir ierobežotas. Lai situācija uzlabotos, šodien, 4. augustā, uzsākta kampaņa – “Saskati cilvēku, nevis diagnozi”, stāsta TV3 Ziņas.

Tam, ka cilvēks ar garīga rakstura traucējumiem vai invaliditāti var būt patstāvīgs sabiedrības loceklis, ir daudzi piemēri. Tāds ir arī Arvīds, kurš viens dzīvo sociālajā mājā, pats gatavo sev ēst, nodarbojas ar hobijiem un strādā.

”Braukāju uz citām valstīm, Slovākijā esmu bijis, Čehijā. Ar teātri es biju Baltkrievijā, pirmo vietu tur ieguvu. ”Es strādāju kafejnīcā ”Pie zelta liepas”. Variet atbraukt pie mums uz Ogri un paskatīties, kā es strādāju!” stāsta Arvīds.

Tomēr visiem šādas iespējas nav. Turklāt eksperti norāda, ka nereti tam klupšanas akmens ir nevis sistēmas robi vai infrastruktūras trūkums, bet sabiedrībā valdošie aizspriedumi.

”Ir jārunā arī par sabiedrības attieksmes maiņu. Jo pietiekami liela sabiedrības daļa joprojām jūtas neērti, nekomfortabli šo cilvēku tuvumā, kuriem ir funkcionāli vai garīga rakstura traucējumi,” skaidro labklājības ministrs Gatis Eglītis.

Pētījumi liecina, ka Latvijā trešā daļa iedzīvotāju jūtas neērti, komunicējot ar cilvēku, kuram ir garīga rakstura traucējumi. Tāpat joprojām valda dažādi mīti, piemēram, ka šie cilvēki ir agresīvi un apdraud citus. Šādi un citādi aplami argumenti jau vairākkārt bloķējuši arī cienīgu mājvietu būvniecību cilvēkiem ar invaliditāti, lai tie no institūcijas varētu pārcelties uz dzīvi sabiedrībā.

”Mums ir gana daudz šo piemēru – Ādaži, Daugavpils, Ogre -, kur vietējie iedzīvotāji ļoti aktīvi un negatīvi protestēja un iestājas pret to, ka viņu pilsētās tiktu veidoti šie dienas centri un grupu dzīvokļi. Patiesība ir tāda, ka īstenībā cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem ir cietušie, viņi biežāk kļūst par upuriem, nekā paši izdara šos vardarbīgos noziegumus,” stāsta centra cilvēkiem ar garīgiem traucējumiem “Zelda” vadītāja Ieva Leimane-Veldmeijere.

Un, lai sabiedrības aizspriedumus mazinātu, šodien uzsākta jau trešā Labklājības ministrijas kampaņa. Ar aicinājumu “Nozīme ir tikai tam, kas mēs esam. Saskati cilvēku, nevis diagnozi” un dažādām aktivitātēm cer sekmēt šo cilvēku pilnvērtīgāku iekļaušanu sabiedrībā.

”Ir plānots kopīgi gan sadziedāties vienā plānošanas reģionā, citā plānots veikt kopīgu vides uzlabošanu, stādīt kokus un citas aktivitātes, kā arī iepazīstināšana ar šo cilvēku dzīvi, kas ir nonākuši sabiedrībā balstītos pakalpojumos, kas tos reāli saņem, ” skaidro LM valsts sekretāra vietniece Līga Āboliņa.

”Lai mūs satuvinātu un lai mēs, sabiedrība kopumā, pieņemu ikdienas dzīvē, ikdienas solī šādus cilvēkus. Un es zinu, ka ar laiku mēs iegūsim gan jaunus kaimiņus, draugus un darbiniekus arī,” pārliecināts ir ministrs.

Kampaņā plānotās aktivitātes sāksies augusta vidū un ilgs līdz pat gada beigām.

9 komentāri