Ar kampaņas palīdzību mudina vakcinēties pret papilomas vīrusu

1 komentārs
Ar kampaņas palīdzību mudina vakcinēties pret papilomas vīrusu
AGNESE GULBE, LETA

“Uzvari cīņā ar vēzi, pirms tā sākas!” – kampaņa ar šādu nosaukumu sākta ceturtdien, lai aicinātu jaunas meitenes vakcinēties pret cilvēka papilomas vīrusu.

No februāra pie ģimenes ārstiem būs pieejama valsts apmaksāta šobrīd pasaulē efektīvākā vakcīna, kas saslimšanu ar dzemdes kakla vēzi novērš 90% gadījumu. Vakcinēties tiek aicinātas meitenes, sākot no 12 gadu vecuma.

“Šīs vakcīnas saturs ir pret deviņiem vīrusu veidiem, kas ir saistīti ar dzemdes kakla vēža attīstītību, un vakcīnas efektivitāte pārsniedz 90%. Tā ir izmantota jau vairāku gadu garumā daudzās pasaules vietās. Beidzot tā ir pieejama arī Latvijā,” norāda ģimenes ārsts Ainis Dzalbs.

Tikmēr Slimību un profilakses centrs (SPKC) vērš uzmanību, ka Latvijā ik gadu vairāk nekā 200 sievietēm tiek uzstādīta diagnoze – dzemdes kakla vēzis. “Tās ir mūsu māsas, meitas, sievas, un tā ir liela katras ģimenes traģēdija. Un katru gadu 120 sievietes mēs zaudējam šīs saslimšanas dēļ,” norāda SPKC pārstāve Elīna Dimiņa.

Desmit gados, kopš Latvijā iespējams vakcinēties pret cilvēka papilomas vīrusu, šo iespēju izmantojušas 48 000 meiteņu un sieviešu.

1 komentārs