Ar īpašu programmu cenšas apkarot plaģiātismu studentu vidū

0 Komentāru
Ar īpašu programmu cenšas apkarot plaģiātismu studentu vidū
(Foto: LETA)

Plaģiātisma līmenis Latvijas studentu darbos sasniedz 10% – tā secināts starptautiskā pētījumā. Automatizētu sistēmu plaģiāta atklāšanai viens no pirmajiem Latvijas Universitātē ieviesa Jānis Kreicbergs. Tagad šo plaģiāta apsekošanas rīku izmanto jau 8 Latvijas augstskolas, kopā veidojot datubāzi ar vairāk nekā 50 tūkstošiem darbu.

LU SZF bibiliotēkas vadītājs Jānis Kreicbergs: ”Šī augstskolas sistēma ir tīri iekšējai lietošanai starp augstskolām. Tā ļauj automātiski pārbaudīt studentu noslēguma darbus. Tas nozīmē, ka tiklīdz students to ielādē sistēmā, tad šis darbs tiek automātiski tiek pārbaudīts pret uzkrāto datu bāzi un augstskolā saņem paziņojumu par aizdomīgām sakritībām.”

Jānis Kreicbergs demonstrē vienu spilgtu plaģiāta piemēru – kāds students iesniedzis darbu, kurš sakrīt ar cita studenta izstrādātu pētījumu par 60%. Tātad – gandrīz pilnībā nokopēts, tikai ar dažu vārdu maiņu. Antiplaģiāta rīks ar katru gadu tiek atjaunināts – papildinās gan izstrādāto darbu datu bāze, gan arī sistēma tiek ieprogrammēta pret jaunām viltībām, ar kurām studenti mēģina plaģiāta atklājēju mānīt.

”Ja ir jautājumi par studentu viltībām, ko un kā apiet, dažreiz sistēma nenoķer, bet pasniedzējiem arī sava intuīcija. Tad mēs sākam lasīt, rakt un atrodam šo izejmateriālu kaut kur citur,” stāsta Jānis Kreicbergs

Studenti saka, ka ir divi veidi kā var aizsargāt sevi no plaģiāta. Pirmkārt rakstīt darbu pašam, otrkārt vienmēr likt atsauces.

”Vienkārši draud ka var izslēgt. Pirmais ir brīdinājums un pēc tam arī izslēdz. Un Stradiņos ļoti dresē uz to. Te ir nopietni. Tas nav godīgi, tu to izlasi, pārfrazē un tad jāliek tā atsauce,” stāsta Stradiņa universitātes students Gaitis.

Latvijas augstskolās izmantojamā antiplaģiāta sistēma nav pieejama studentiem pašpārbaudei. Tāpēc internetā nesen atklāta vietne, kur studenti ievietojot savu pētījumu var ieraudzīt procentuālo rezultātu – cik daudz tajā ir kopēta materiāla. Vietnes izstrādātājs skaidro, ka interneta platforma plag.lv ļauj atrast plaģiātu darbos latviešu valodā, vienlaicīgi salīdzinot informāciju no visiem pieejamiem interneta resursiem.

”Šo sistēmu mēs esam izstrādājuši, jo zinājām, ka studentiem neviens neļauj pārbaudīt darbus, meklējot plaģiātu. Studenti ir kļuvuši par autovadītājiem, kuriem atņemts spidometrs. Tāpēc mēs radījām plag.lv sistēmu. Sākumā 3 gadu garumā  testējām to Lietuvā. Un šogad ienācām arī Latvijā,”  stāsta antiplaģiātisma programmatūras plag.lv pārstāvis Arturs Vinc.

Sistēmas izstrādātāji saka, ka šo rīku Lietuvā jau izmanto vairāk nekā 50 tūkstoši studentu un 2 tūkstoši pasniedzēju. Plag.lv arī veikuši pētījumu par plaģiāta līmeni dažādās Eiropas valstīs un secināts, ka Latvijā pat 29 studentu darbos no 30(!) ir plaģiāta pazīmes. Visgodīgākie studenti dzīvo Īrijā un Dānijā. Savukārt visslinkākie, kuri uzdod plaģiātu par savu darbu, ir Eiropas dienvidu un Balkānu valstu studenti.
0 Komentāru