Ar īpašu sociālo kampaņu iecerēts veicināt sabiedrības izpratni par psihisko veselību

1 komentārs

Veselības ministrija ar īpašu kampaņu grasās veicināt sabiedrības informētību par psihisko veselību. Arvien pārāk spēcīgs ir uzskats, ka ar psihiskajām kaitēm slimniekam pašam ir jāspēj tikt galā.

Veselības ministre Ilze Viņķele (AP) jau iepriekš uzsvērusi, ka tieši psihiskā veselība ir joma, kurai viņa vēlētos pievērst papildu uzmanību. Tai nav spēcīga lobija, tā ir stigmatizēta un sabiedrībā joprojām ir vāja izpratne par šīm problēmām. Tas esot jāmaina.

Valdība atbalstījusi Psihiskās veselības aprūpes pieejamības uzlabošanas plānu šim un nākamajam gadam. Šogad plāna īstenošanai paredzēti 13 miljoni eiro.

“Latvijā ir visai izplatīts uzskats, ka pie depresijas vai psihiskām saslimšanām cilvēks ir vainīgs pats un pietiek vien saņemties, lai depresiju varētu pārvarēt. To mēdz arī uzskatīt par izlaidību, un tas absolūti neatbilst patiesībai. Latvija gan Eiropā, gan pasaulē ir ļoti augstu suicīda skaita ziņā. Mums ir ļoti liela problēma ir cilvēku pašnāvības, īpaši jauno cilvēku grupā,” saka Viņķele.

Lai uzlabotu profilaksi un ambulatoro ārstēšanu, paredzēti dažādi pasākumi, piemēram, izglītot ģimenes ārstus, stiprināt psihiatru prakses, attīstīt ambulatoros psihiskās veselības centrus, kā arī izglītot ieslodzījuma vietu ārstniecības personas.

Savukārt saistībā ar stacionāro ārstēšanu paredzēta, piemēram, observācijas gultu izveidošana slimnīcās, kuras nodrošina akūto psihiatrisko un narkoloģisko pacientu ārstēšanu ieslodzījuma vietās. Nākamgad arī paredzēta īpaša sociālā kampaņa, lai veicinātu sabiedrības izpratni par psihisko veselību.

“Kā rāda literatūra, visvieglāk stigmu pārvarēt, ja jūs pazīstat kādu cilvēku ar šo problēmu. Ideja ir tāda, ka šos stāstus mēs personalizētu,” pauž BKUS bērnu psihiatrs Ņikita Bezborodovs.

Nākamgad Psihiskās veselības aprūpes pieejamības uzlabošanas plānam paredzēti 25 miljoni eiro, taču tie vēl būs jāizcīna 2020. gada budžetā.