Ar decembri darba nespējas lapas būs tikai elektroniskas

Komentāri

Neņemot vērā ģimenes ārstu iebildumus, no 1. decembra nolemts atteikties no darba nespējas lapām papīra formātā. Tās būs pieejamas tikai elektroniski. Ārsti šaubās, ka spēs tās izrakstīt, tāpēc līgumus parakstīt nesteidz.

Tieši pirms sanāksmes Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja saņēma zvanu no kāda kolēģa, kurš kādā attālajā nostūri jau pusi dienas bija nomocījies ar elektroniskas darbnespējas lapas aizpildīšanu. Pēc katra soļa sistēma uzkārās, un bija problēmas pat ar autorizāciju. Tas ir pretrunā ar Nacionālā veselības dienesta aprēķiniem – e-darbnespējas lapas aizpildīšana aizņemšot vien 10 sekundes. Vairākums ģimenes ārstu atzīst, ka nav gatavi ieviest e-darbnespējas lapas jau pēc mēneša.

Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas prezidente Līga Kozlovska norāda: “Mēs vienkārši nezinām, kur rakstīt, kā rakstīt un vai vispār šī programma ir gatava. Mēs neesam apmācīti, mums nav parādīts tas”.

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas valdes loceklis Pauls Princis uztraucas: “Ārstiem faktiski nav nekāda tehniskā atbalsta, ja kaut kas notiks un mēs nevarēsim strādāt, šīs lapas neies sistēmā. Jo tāda informācija neoficiāla mums ir. Kā sistēma reāli faktiski nedarbojas”.

Video

Vairāk nekā divas stundas garajā sanāksmē kompromiss tā arī netika panākts. Ģimenes ārsti lūdza pārējas periodu līdz nākama gada vidum. Bet Veselības ministrijas nostāja ir strikta: ar 1. decembri apritē būs tikai e-darbnespējas lapas. Tie ārsti, kuri līgumus par e-veselības sistēmas lietošanu neparakstīs, šos dokumentus izsniegt nevarēs. Un tad pacientiem būšot jāizdara izvēle.

Veselības ministrijas valsts sekretārs Kārlis Ketners:

Acīmredzot tas nozīmēs to, ka daži pacienti, kuru dakteri tā kā nepiekritīs izsniegt tās darba nespējas lapas, būs spiesti meklēt citus risinājumus darba nespējas lapas saņemšanai. Tas ir vairāk par to, ka pacients nesaņem šis te darba nespējas lapas.

No 1300 ģimenes ārstiem pašlaik līgumu ar Nacionālo veselības dienestu ir noslēguši tikai 50. Veselības ministrijas nostāja tiek vērtēta kā šantāža.

Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas prezidente Līga Kozlovska:

Tā ir šantāža sava veida. Mums grib uzspiest brāķi. Par katru cenu. Un es saprotu arī iemeslu. Iemesls ir 9 gados iztērēti 11 miljoni pa e-veselības programmu, kuru tagad pēkšņi grib sakārtot pa 1,5 pusotru mēnesi, kas nav darīts 9 gadu laikā. Bet par to nav atbildīgi ģimenes ārsti, piedodiet.

Gada beigās notiks e-veselības sistēmas vērtēšana. Un ja Latvija izgāzīsies, Eiropa var palūgt atdot atpakaļ 10,2 miljonus eiro. Nākamnedēļ ģimenes ārstiem tiks noorganizēta e-darbnespējas lapas aizpildīšanas testēšana.

Lasi vēl