Aptauja: Latvijā dramatiski zems augļu un dārzeņu patēriņš

7 komentāri
Aptauja: Latvijā dramatiski zems augļu un dārzeņu patēriņš
PUBLICITĀTES FOTO

Latvijas sabiedrībā novērojams dramatiski zems augļu un dārzeņu patēriņš – kamēr Eiropas Savienībā vidēji tas sasniedz 64%, tikmēr Latvijā tikai aptuveni trešdaļa iedzīvotāju katru dienu uzņem augļus un dārzeņus, par jaunākās Eiropas iedzīvotāju veselības aptaujas (EIVA) rezultātiem informēja mazumtirgotāja “Maxima Latvija” pārstāvji.

Jaunākajā Eiropas iedzīvotāju veselības aptaujā (EIVA) noskaidrots, ka ik dienu augļus Latvijā uzņem 35,3 % iedzīvotāju, bet dārzeņus – 39,4%.

Uzņēmumā norāda, ka sporta aktivitāšu un veselīga uztura veicināšana, tostarp augļu un dārzeņu lietošana uzturā, ir nozīmīgas sastāvdaļas, lai mazinātu liekā svara problēmu bērnu un jauniešu vidū.

Jurgita Gailite, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas bērnu endokrinoloģe

“Bērnu un jauniešu svara problēmas pandēmijas ietekmē ir reālas. Pēdējo 10 gadu laikā Latvijā vērojama liekā svara izplatības stabilizēšanās bērnu un jauniešu vidū, taču pandēmijas laikā vērojama strauja svara dinamika gan maziem bērniem, gan arī pusaudžiem. Pirms pubertātes bērnam normāls svara pieaugums būtu divi līdz trīs kilogrami gadā, bet, iestājoties pubertātei, vidējais svara piegums meitenēm- pieci kilogrami, bet zēniem – astoņi kilogrami. Pašlaik klīniskā praksē redzam, ka astoņi kilogrami gadā svara pieaugums vērojams jau pirmspubertātes vecumā, bet pusaudži sākuši pieņemties par desmit kilogramiem gadā, nereti – pat 20 kilogramiem. Tas draud ar smagu aptaukošanās pakāpi jau bērnu vecumā un agrīnu hronisku slimību attīstību. Šajā laikā īpaši svarīgi pievērst uzmanību bērna uztura paradumiem, sekot ēdienreižu skaitam, porcijas lielumam, našķu klāstam un kvalitātei, kā arī uzturēt aktīvu dzīvesveidu visai ģimenei.”

Uztura speciāliste Lizete Puga skaidro, ka augļu un dārzeņu iekļaušana ikdienas uzturā ir galvenais veids, kā uzņemt svarīgās uzturvielas, minerālvielas un vitamīnus.

“Lai arī bieži vien cilvēki uzskata, ka dārzeņi ir kā pamatēdiens, no kura nav iespējams iegūt sāta sajūtu, patiesībā tās ir nozīmīgākās papildu piedevas, kas piešķir mūsu pamatēdienam krāsas. Nereti nākas dzirdēt atrunas, ka cilvēki izvairās no augļu un dārzeņu ēšanas, jo paši tos neaudzē, taču vēlos atgādināt, ka tirdzniecības vietās ir iespējams iegādāties daudz un dažādus produktus, kas ir vērtīgi uzturā, turklāt vajadzētu atcerēties, ka dārzeņi nav tikai tomāti un gurķi, bet arī kāposti, burkāni, redīsi, kolrābji un dažādi citi zaļumi un saknes, kas ir pieejami visu cauru gadu,” saka Puga.

Uztura speciāliste gan atgādina, ka kartupeļi pēc to uzturvērtības neskaitās dārzeņi, tādēļ ar to patēriņu vien nepietiks visu nepieciešamo pamatelementu sagādāšanai. Lai veicinātu augļu un dārzeņu patēriņu, viņa iesaka tos novietot mājās redzamā vietā, jo, garām ejot, roka pat nemanot stiepsies pēc tiem.

Arī pēc mazumtirgotāja “Maxima Latvijas” veiktās aptaujas tika noskaidrots, ka vairums – 69% – atzīst, ka piekopj veselīgu dzīvesveidu, jo uzlabojas pašsajūta un veselība. Lai to panāktu, ir nepieciešams ne tikai nodrošināt fiziskās aktivitātes, bet arī veicināt augļu un dārzeņu pieejamību, lai uzlabotu arī to patēriņu ikdienā, tādējādi pilnveidojot uzturu ar ikdienā nepieciešamajām uzturvielām.

7 komentāri