Aptauja: 81% iedzīvotāju depozīta sistēmā vēlas nodot bojātus dzērienu iepakojumus

1 komentārs
Aptauja: 81% iedzīvotāju depozīta sistēmā vēlas nodot bojātus dzērienu iepakojumus
FOTO: LETA

Latvijā vairums jeb 81% iedzīvotāju vēlas, lai depozīta sistēmā otrreizējai pārstrādei varētu nodot ne tikai neskartus, bet arī bojātus dzēriena iepakojumus vai bez etiķetes, liecina depozīta sistēmas operatora pretendenta “Nulles depozīts” un kompānijas “Norstat” veiktais pētījums.

Saskaņā ar aptaujas datiem nodot otrreizējai pārstrādei iepakojumus, kas ir bojāti vai bez etiķetes, depozīta sistēmā pilnīgi noteikti vēlas 43% iedzīvotāju, vēl vairāk nekā trešdaļa – 38% aptaujāto – drīzāk vēlas šādu pudeļu pieņemšanu depozīta sistēmā. Savukārt tikai 12% iedzīvotāju noraida vēlmi par bojātām pudelēm depozīta sistēmā.

Depozīta sistēmas operatora pretendenta “Nulles depozīts” vadītājs Arnis Salnājs

“Kaimiņvalstīs depozīta sistēmas iekārtas lasa svītru kodu un neatpazīst pat mazliet deformētu iepakojumu. Kā liecina dati, Igaunijā sākumā nonāca vairāk nekā 100% no pārdotā apjoma, jo cilvēki vienkārši printēja svītru kodus uz dažādiem priekšmetiem un nodeva otrreizējai pārstrādei. Mūsu piedāvātā tehnoloģija ar datorredzi atpazīst konkrēto pudeli vai skārdeni, arī saplacinātu vai netīru. Turklāt risinājums nosaka, kurā valstī konkrētais iepakojums ir nopirkts, maksimāli novēršot krāpniecības riskus.”

Kā secināts datos, izteikts vairums jeb vismaz 87% respondentu vecuma posmā no 30 līdz 39 gadiem pilnībā atbalsta bojātu iepakojumu nodošanu depozīta sistēmā. Savukārt vismazāko īpatsvaru – 77% – atbalsta bojāta iepakojuma nodošanai depozīta sistēmā veido iedzīvotāji vecumā no 60 līdz 74 gadiem.

Lasi vēl: Daudz neskaidrību par topošo depozīta sistēmu

Vienlaikus rezultāti liecina, ka atbalsts bojātu iepakojumu nodošanai otrreizējai pārstrādei dominē Zemgalē ar 85% respondentu. Pēc tam seko Rīga un Pierīga ar 81% aptaujāto, bet vismazāk depozīta sistēmā iepakojumus, kas ir bojāti vai bez etiķetes, vēlas redzēt Vidzemē, kur fiksēts 70% iedzīvotāju atbalsts.

Aptauja veikta šā gada septembrī, intervējot 1004 Latvijas iedzīvotājus 18 -74 gadu vecumā.