Aptauja: 62% Latvijas ģimeņu ar bērniem iegādātos vienu mājokli visam mūžam

0 Komentāru
Aptauja: 62% Latvijas ģimeņu ar bērniem iegādātos vienu mājokli visam mūžam
DMITRIJS SUĻŽICS, F64

Vairāk nekā puse Baltijas ģimeņu ar bērniem, iegādājoties mājokli, plāno tajā dzīvot visu mūžu, liecina “Luminor” bankas aptaujas dati.

Mājokļa izvēlē Latvijas ģimenēm noteicošie faktori ir cena, atrašanās vieta un tuvums darbam, skolai un citām iestādēm.

Lielākā daļa Latvijas un Lietuvas ģimenes ar bērniem kā galveno faktoru, izvēloties mājokli, min pieejamu cenu, savukārt Igaunijā svarīgākais ir potenciālā mājokļa atrašanas vieta. Pandēmijas ietekmē vidēji trešdaļai ģimeņu Baltijā svarīgs ir iecerētā mājokļa izmērs, ģimenēm akcentējot vajadzību arī pēc piemērotas vietas darbam mājas apstākļos.

Vēl teju piektdaļa ģimeņu noteicošs faktors mājokļa izvēlē ir tām pieejamais kredīta apjoms un pirmā iemaksa, kas nepieciešama, lai saņemtu aizdevumu. Pērn 58% no visiem “Luminor” aizdevumiem tika izsniegti ģimenēm ar bērniem, no tām puse izmantojušas “Altum” atbalstu. Arī aptaujas dati rāda, jo lielāka ģimene, jo aktuālāks ir valsts atbalsts, jo ģimenēm nepieciešams lielāks un arīdzan dārgāks mājoklis.

”Galvenie faktori mājokļa izvēlē Baltijas ģimeņu vidū ir līdzīgi, tomēr ir arī atšķirības. Piemēram, Latvijas ģimenes vairāk nekā kaimiņus uztrauc mājas tehniskais stāvoklis un iespēja to apdzīvot uzreiz pēc ievākšanās, bet Lietuvā un Igaunijā vairāk pievērš uzmanību potenciālajiem kaimiņiem. Kopumā tikai neliela daļa Baltijas ģimeņu mājokļa izvēlē kā nozīmīgus faktorus min iespējamo apkārtnes turpmāko attīstību un auto stāvvietu pieejamību. Ņemot vērā, ka mājokli vairums Baltijas ģimeņu izvēlas visai dzīvei, tad pirms jaunas dzīvesvietas iegādes ieteicams noskaidrot tuvākās apkārtnes nākotnes apbūves plānus, jo tie var ietekmēt ne tikai nekustamā īpašuma vērtību nākotnē, bet arī ģimenes apmierinātību ar dzīvi mājoklī,” saka “Luminor” bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Vairums jeb 62% Latvijas ģimenes ar bērniem plāno iegādāties nekustamo īpašumu visam mūžam, bet aptuveni desmitā daļa norādījuši, ka mājoklī dzīvotu 20 vai vairāk gadu, taču ne visu mūžu. Iespējams, tas varētu būt skaidrojams ar to, ka laikā, kad ģimenē aug bērni, nepieciešams plašāks mājoklis, bet, bērniem pieaugot, mainās arī vajadzības.

Salīdzinājumā ar pašreizējo mājvietu vairāk nekā puse Baltijas ģimeņu savā nākotnes mājoklī vēlētos vairāk plašuma, blakus teritoriju – zālienu, apzaļojumus – un atsevišķas ēkas vai piebūves, piemēram, šķūņus un garāžu. Savukārt katra desmitā Lietuvas ģimene mājvietā gribētu arī peldbaseinu. Vienlaikus Latvijas un Igaunijas ģimenes ar bērniem akcentējušas, ka savu nākotnes dzīvojamo platību izvēlētos laukos.

“Luminor” bankas aptauja 2021. gada martā veikta sadarbībā ar pētījumu centru SKDS, aptaujājot vairāk nekā 2100 Baltijas ģimenes ar bērniem līdz 18 gadu vecumam.

0 Komentāru