Aptauja: 31% iedzīvotāju piekrīt pārtraukt jaunu klientu ievietošanu sociālajos aprūpes centros

5 komentāri

Gandrīz trešdaļa jeb 31% iedzīvotāju piekrīt tiesībsarga Jura Jansona aicinājumam pārtraukt jaunu klientu ievietošanu valsts sociālās aprūpes centros (VSAC) cilvēktiesību pārkāpumu dēļ, liecina pētījumu kompānijas “Kantar TNS” veiktās aptaujas dati.

No tiem Latvijas iedzīvotājiem, kas piekrīt tiesībsarga aicinājumam, 21% ir norādījuši, ka drīzāk tam piekrīt, bet 10% – noteikti piekrīt.

Līdzīgs skaits respondentu jeb 36% aptaujāto ir norādījuši, ka šim aicinājumam nepiekrīt.

Vēl trešajai daļai jeb 33% iedzīvotāju nav konkrēta viedokļa šajā jautājumā.

Lasi vēl: Petraviča: Tiesībsargs Juris Jansons neobjektīvi atspoguļo situāciju sociālās aprūpes centros

Jau vēstīts, ka, kritizējot deinstitucionalizācijas procesu, tiesībsargs Juris Jansons aicina līdz 2024.gada 1.janvārim pilnīgi pārtraukt ievietot jaunus klientus VSAC, ikvienai personai ar invaliditāti nodrošinot atbilstošu sociālo pakalpojumu piešķiršanu sabiedrībā.

Vēstulē norādīts, ka arī šogad Tiesībsarga biroja pārstāvju vizīšu laikā VSAC joprojām tiek konstatēti tie paši cilvēktiesību pārkāpumi, uz kuriem tiesībsargs ir norādījis Labklājības ministrijai vairāku gadu garumā.

Tādējādi secināts, ka veiktā institūciju infrastruktūras sakārtošana nav uzlabojusi klientiem sniegto sociālo aprūpi un sociālo rehabilitāciju, kā arī nav nodrošinājusi cieņpilnu attieksmi pret tām personām, kurām pirms desmit gadiem, ratificējot Apvienoto Nāciju Organizācijas Konvenciju par personu ar invaliditāti tiesībām, Latvija solīja vienlīdzīgu tiesību un brīvību nodrošināšanu, īpašu atbalstu un iespēju dzīvot sabiedrībā.

Tiesībsarga birojā ikdienā saņemtās sūdzības un arī biroja pārstāvju novērojumi, veicot regulārās vizītes uz ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijām pierādot, ka līdzšinējā atbildīgo valsts pārvaldes iestāžu politika nav vērsta uz pilnvērtīgu interešu nodrošināšanu un cieņpilnu attieksmi pret ilgstošas sociālas aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās dzīvojošām personām.