Aptauja: 20% vēlētāju par balss pirkšanas mēģinājumu pašvaldību vēlēšanās ziņotu policijai

0 Komentāru
Aptauja: 20% vēlētāju par balss pirkšanas mēģinājumu pašvaldību vēlēšanās ziņotu policijai
RAITIS PLAUKS, F64

Piektdaļa jeb 20% vēlētāju ziņotu policijai, ja pirms pašvaldību vēlēšanām viņiem tiktu piedāvāta nauda vai cits materiāls labums par to, lai nobalsotu par noteiktu sarakstu, liecina Centrālās vēlēšanas komisijas (CVK) sadarbībā ar pētījumu centru SKDS šā gada martā veiktā vēlētāju aptauja.

Jautājumā par to, kā rīkotos balsu pirkšanas gadījumā, vēlētāji, kuri nedzīvo Rīgā, varēja norādīt vairākus atbilžu variantus. 37% aptaujāto norādīja, ka šādā situācijā atteiktos ņemt šo naudu vai labumus. To, ka ziņotu vēlēšanu komisijai minēja 24% vēlētāju, bet 7% par balsu pirkšanas mēģinājumu ziņotu masu medijiem. Savukārt 8% aptaujāto vēlētāju par šādu atgadījumu ierakstītu sociālo tīklu vietnēs, piemēram, “Facebook” un “Twitter”.

Vienlaikus 7% respondentu būtu gatavi paņemt piedāvāto naudu vai labumu, taču balsotu par to sarakstu, par kuru paši vēlas balsot. Tikai 2% vēlētāju atbildēja, ka pieņemtu naudu vai citu materiālo labumu un nobalsotu par prasīto sarakstu.

Tāpat pētījumā visiem aptaujātajiem pilsoņiem tika lūgts paust attieksmi pret cilvēkiem, kuri piekrīt “pārdot balsi”, novērtējot piecu punktu skalā, kur viens nozīmē, ka tā ir ļoti nosodāma rīcība, bet pieci – ka šajā rīcībā nav nekā nosodāma. 52% respondentu uzskatīja, ka šāda rīcība ir ļoti nosodāma, sniedzot vērtējumu viens. To, ka šādā rīcībā nav nekā nosodāma, dodot vērtējumu pieci, uzskata tikai 4% pētījuma dalībnieku. Vidējais vērtējums 2021. gadā ir 1,82, kas salīdzinājumam 2018. gadā bija 1,75, bet 2010. gadā – 2,14.

Gatavojoties 5. jūnija pašvaldību vēlēšanām, CVK atgādina, ja kāds prettiesiskā veidā vēlas ietekmēt balsojumu, jāzvana Valsts policijai pa tālruni 110 vai jānodod personas rīcībā esošā informācija Valsts drošības dienestam – tālrunis 67208964, e-pasts [email protected] Ja iespējams, pārkāpums jādokumentē, to ierakstot, nofotografējot vai nofilmējot.

Aptauja tika veikta no 2021. gada 19. līdz 31. martam visā Latvijā, un tajā piedalījās 884 Latvijas pilsoņi vecumā no 18 līdz 75 gadiem, no tiem 593, kuri nedzīvo Rīgā. Plašāk ar aptaujas rezultātiem iespējams iepazīties CVK mājaslapas sadaļā “Pētījumi”.

Kur ziņot par citiem pārkāpumiem pašvaldību vēlēšanu norisē:

  • Par neatļautu priekšvēlēšanu aģitāciju vēlēšanu dienā un dienu pirms vēlēšanām pilsētvidē – pie iecirkņa, aģitācijas plakātiem, skrejlapu dalīšanu un tamlīdzīgi, kā arī par sabiedriskās kārtības pārkāpumiem jāziņo Valsts policijai pa tālruni 110.
  • Par pamanītajiem priekšvēlēšanu aģitācijas pārkāpumiem, tai skaitā, iespējamo slēpto aģitāciju  – maksas aģitāciju, kurai nav norādīts tās apmaksātājs, jāinformē Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, sūtot e-pastu [email protected], zvanot uz tālruni 80002070, kā arī mobilajā lietotnē “Ziņo KNAB”, kas bez maksas lejupielādējama elektronisko ierīču lietotņu veikalos “App Store” un “Google Play”.
  • Par aģitācijas pārkāpumu vēlēšanu iecirknī vai 50 m no ieejas iecirknī jāinformē attiecīgā vēlēšanu iecirkņa komisijas priekšsēdētājs.
  • Par priekšvēlēšanu aģitācijas pārkāpumiem elektroniskajos plašsaziņas līdzekļos jāziņo Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei, zvanot pa tālruni 67221848, rakstot uz e-pasta adresi [email protected] vai izmantojot sūdzību iesniegšanas platformu mājaslapā – www.neplpadome.lv.
  • Par personas datu aizsardzības pārkāpumiem jāziņo Datu valsts inspekcijai, zvanot uz tālruni 67686031 vai rakstot [email protected]
0 Komentāru