Aptauja: 14% cilvēku pēdējā gada laikā nomocījušas krākšanas problēmas miegā

Pievienot komentāru
Aptauja: 14% cilvēku pēdējā gada laikā nomocījušas krākšanas problēmas miegā
MĀRTIŅŠ ZILGALVIS, F64

Kopumā 14% cilvēku pēdējā gada laikā nomocījušas krākšanas problēmas miegā, liecina jaunākā “Mana aptieka & Apotheka Veselības indeksa” aptauja.

Kā aģentūru LETA informēja aptieku tīkla pārstāve Inga Supe, no visiem aptaujātajiem, kas norādījuši, ka mēdz ciest no krākšanas miegā, visbiežāk to piedzīvojuši cilvēki ar neveselīgu dzīvesveidu – katrs ceturtais jeb 25%.

Aptaujā atklājies, ka nedaudz retāk, bet biežāk nekā vairums – naktī krāc seniori vecumā no 64 līdz 75 gadiem, kā arī vīrieši. Savukārt vismazāk krākšana naktī skar cilvēkus ar veselīgu dzīvesveidu, sievietes un jauniešus no 18 līdz 34 gadu vecumam, kuri ar šo problēmu saskaras aptuveni vairāk nekā divreiz retāk nekā seniori.

Miega slimību centra ārste Anda Nodieva skaidro, ka iemesli krākšanai naktīs var būt dažādi – aizmigšana neērtā pozā, alkohola un nomierinošu līdzekļu lietošana, novecošanās procesi, kā arī smēķēšana.

“Tās arī var būt arī skeleta īpatnības vai lielas mandeles, tomēr visbiežākais iemesls ir liekais svars, ko novērojam par galveno cēloni 80% līdz 90% krākšanas gadījumu,” atklāj eksperte. Krākšana var būt saistīta arī ar miega traucējumiem, ko dēvē par miega apnoju, kas, pēc mediķes sacītā, ir diezgan izplatīta slimība un skar līdz 10% pasaules iedzīvotāju jebkurā vecumā.

“Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss” ir ikgadējs Latvijas iedzīvotāju veselības stāvokļa pašvērtējuma un profilakses tendenču mērījums. Indekss tapis sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru “SKDS”. Ik gadu tiešās intervijās tiek aptaujāts reprezentatīvs iedzīvotāju skaits – 1000 cilvēki vecumā no 18 līdz 75 gadiem.