Apsver iespēju jau tuvākajās nedēļās ļaut jebkuram interesentam “dzīvajā rindā” tikt pie vakcīnas pret Covid-19

5 komentāri
Apsver iespēju jau tuvākajās nedēļās ļaut jebkuram interesentam “dzīvajā rindā” tikt pie vakcīnas pret Covid-19
EVIJA TRIFANOVA/LETA

Tiek apsvērta iespēja jau tuvākajās nedēļās ļaut jebkuram interesentam stāvēt “dzīvajā rindā” pēc vakcīnas pret Covid-19, intervijā TV3 raidījumam “900 sekundes” pastāstīja Vakcinācijas projekta biroja vadītāja Eva Juhņēviča.

Viņa sacīja, ka Vakcinācijas projekta birojs patlaban apkopo, kādi patlaban ir vakcīnu atlikumi ārstniecības iestādēs, lai varētu saprast, vai lielie masu vakcinācijas centri ir jāver vaļā arī šajā nedēļas nogalē Rīgā un reģionos. “Ja uz šādu soli eajm, tad viennozīmīgi masu vakcinācijas centri tiks atvērti ne tikai Rīgā, bet mēs skatāmies arī āpus reģinos,” viņa teica, solot, ka informācija par to sekos 15.aprīlī.

Savukārt, vaicāta, vai jau tuvākajā laikā varētu dot iespēju potēšanas “dzīvajā rindā” iestāties arī personām, kas nav nevienā prioritāri vakcinējamajā grupā, Juhņēviča atbildēja, ka “mēs esam ļoti tuvu šim brīdim”.

“Patiesībā, mēs esam ļoti tuvu šim brīdim. Jo mēs saprotam, ka prioritārās grupas ir aktuālas līdz brīdim, kamēr ir vakcīnu nepietiekamība. Tajā brīdī, kad mums būs pietiekams vakcīnu apjoms, tad arī prioritāro grupu nozīmība mazināsies. Mēs arī apsveram domu, ka mēs ieviesīsim arī “dzīvās rindas” bez prioritārajām grupām un bez iepriekšēja pieraksta, tieši tādas “dzīvās rindas”, kādas mēs varam redzēt no pasaules pieredzes, kad cilvēki vienkārši nāk uz vakcinācijas centru un tad attiecīgi stāv rindā, lai saņemtu savu vakcīnu. (..) Mūsu aplēses ir, ka tas varētu notikt tuvākās nedēļas laikā,” sacīja Juhņēviča, piebilstot, ka šādas aplēses esot izdarāmas, pamatojoties uz plānotajām vakcīnu devu piegādēm.

Viņa pastāstīja, ka saskaņā ar aplēsēm otrajā ceturksnī Latvijā ir plānotas gandrīz 900 000 vakcīnas un aprīļa beigās esošā vakcinācijas kapacitāte varētu pārsniegt to, ko var apkalpot ārstniecības iestādes un ģimenes ārsti, līdz ar to varētu rasties nepieciešamība pēc masu vakcinācijas centriem.

Juhņēviča arī pastāstīja, ka cilvēki ir aktīvi vakcinēties pret Covid-19 nedēļas vidū, savukārt brīvdienās vakcinācijas temps samazinās, kā arī lenāka vakcinēšanās ir nodēļas sākumā – pirmdienā, otrdienā. Viņa teica, ka patlaban ir arī masu vakcinācijas centri bijuši atvērti vien pāris reizes, no kurām viena bija Lieldienās, kad cilvēki nereti brīvo laiku izvēlējās pavadīt citādāk nevis, lai dotos vakcinēties. “Vakcinācijas centriem principā ir jādarbojas regulāri un, ņemot vērā vakcīnu piegādes, ir plānots, ka šie [masu vakcinācijas] centri strādā regulāri, tāpēc pieļauju, ka tendence mainīsies un cilvēki izmantos savas brīvdienas, lai ierastos šajos centros un saņemtu savu vakcīnu [pret Covid-19],” viņa sacīja.

Juhņēviča teica, ka vakcināciju kopumā Latvijas valstī ietekmē objektīvi aspekti – mērenais vakcīnu apmērs, kā arī iedzīvotāju aktivitāte atvērtajās prioritārajās grupās un salīdzinoši zemā gatavība vakcinēties brīvdienās, kā arī subjektīvie aspekti, tostarp mainīgā informācijas telpa psaulē par dažādu vakcīnu lietošanas ierobežojumiem, kas pastiprināti ietekmē dažādu vakcīnu lietošanu Latvijā. Tas esot precīzi parādījies pagājušajā nedēļā, kad notika dzīvās rindas mēģinājums, kad saņemti daudzi zvani un jautājumi par to, ar kādu vakcīnu iedzīvotājus vakcinēs.

Kā ziņots, pēdējā laikā publiskajā telpā plaši tiek apspriesta iespēja pie potes pret Covid-19 iespējami drīzāk tikt jebkuram iedzīvotājam, kurš to vēlas.

Ņemot vērā, ka ir jāsabalansē taisnīgums ar raitu vakcināciju pret Covid-19, otrdien valdība veica grozījumus normatīvajos aktos, paredzot iespēju vakcinācijas centros potēt arī ārpus atvērtajām prioritārajām grupām esošos iedzīvotājus, ja vakcīnu daudzums un centru kapacitāte to atļauj, žurnālistiem pavēstīja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Vienlaikus, pēc Pavļuta sacītā, šādas iespējas izmantošana notiktu gadījumā, ja tas neapdraudētu šobrīd atvērto prioritāro iespēju saņemt vakcīnu.

“Tagad mums ir regulējums, kas dod tiesības iziet ārpus prioritāro grupu robežām,” skaidroja ministrs.

Konkrētas metodes, kad var vakcinēt jebkuru, šajos grozījumos nav atrunātas, taču Pavļuts pieļauj, ka brīdī, kad Latvijā būs vairāk vakcīnu, ja būtu problēmas ar pieprasījumu no jau atvērtajām prioritārajām grupām, varētu izmantot vakcinācijas centrus, līdzīgi kā iepriekšējā nedēļas nogalē, lai pēc brīvās rindas principa neizvakcinētās flakona devas piešķirtu ārpus prioritārajām grupām esošajiem.

Lasi vēl: