Apsver iespēju atjaunot vienotu atskurbtuvju sistēmu

1 komentārs
Apsver iespēju atjaunot vienotu atskurbtuvju sistēmu
(Foto: LETA)

Saeimas Aizsardzības un iekšlietu komisijas deputāti šonedēļ nolēma aicināt valdību līdz vasarai izstrādāt atbilstošu regulējuma projektu. Latvijā atskurbtuves tika likvidētas pirms septiņiem gadiem, un patlaban ar pārmērīgi alkoholu lietojušu iedzīvotāju detoksikāciju jātiek galā pašvaldībām, bet visbiežāk pārdzērušos cilvēku atskurbināšana ir papildu slogs slimnīcām.

Ik dienu uz nakts patversmi Gaiziņa ielā Rīgas municipālā policija atved vismaz 10-15 cilvēkus izgulēt dzērumu. Apkārtējie šo Sarkanā Krusta patversmi tā arī dēvē vienkārši par atskurbtuvi.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Gadā policija uz šejieni atved ap 3400 cilvēkus alkohola reibumā. Atskurbināšanas nodrošināšanu Sarkanajam Krustam apmaksā Rīgas dome: par vienu personu apmēram piecus eiro. Taču lielāka daļa apreibušo Rīgā nonāk lielajās slimnīcās, un tās jau ir citas, daudz lielākas izmaksas – kā visiem pārējiem slimnīcas pacientiem. Turklāt šos izdevumus dome nesedz.

Ik gadu, piemēram, gan Gaiļezers, gan arī Paula Stradiņa slimnīca uzņem ap četriem tūkstošiem šādu pacientu. Slimnīcas viņus nevar neuzņemt, taču atzīst, ka atskurbšanai atvesto cilvēku loks ir gandrīz nemainīgs – ap 80 procenti ir teju pastāvīgie klienti, un tas traucē citiem pacientiem.

Citur Latvijā, piemēram, Daugavpils reģionālajā slimnīcā, ir izveidota speciāla detoksikācijas telpa. Un tad šo pakalpojumu jau atkal apmaksā pašvaldība. Jūrmalā savukārt šādas detoksikācijas telpas izveidotas pie pašvaldības policijas. Taču arī tas problēmu līdz galam neatrisina.

Atskurbtuves Latvijā slēdza 2008. gadā un valsts šā pakalpojuma nodrošināšanu pilnīgi nodeva pašvaldībām. Taču lielo slimnīcu vadība jau sen aicina atkal izveidot vienotu atskurbtuvju sistēmu visā valstī.

Atskurbtuvju pakalpojumu uzturēšanai valsts pagājušajā gadā piemaksāja pašvaldībām vairāk nekā 150 tūkstošus eiro. Kā šī nauda izlietota – to šonedēļ apsprieda Saeimas deputāti. Pēc dažādu viedokļu uzklausīšanas nolemts tomēr pieprasīt valdībai izstrādāt normatīvus, kas šo jomu beidzot sakārtotu. Saeimas aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis (Vienotība): ”Esam sapratuši, ka neviens ar tiesisko statusu nenodarbojas, un uzdot MK attiecīgai institūcijai sagatavot nepieciešamo regulējumu.”

Pagaidām gan nav vienota viedokļa, kā šādai atskurbtuvju sistēmai būtu jādarbojas – vai šo pakalpojumu pirkt no nevalstiskā sektora, kā tas tiek darīts, piemēram, Rīgā. Vai arī pie slimnīcām organizēt detoksikācijas telpas. Līdz 1. jūlijam tiek gaidīts ministru kabineta piedāvājums. Jāpiebilst, ka ik gadu atskurbtuvēs nonāk apmēram 12 tūkstoši cilvēku.

TOP komentāri

  • Pūpolu 13
    0 0 0

    Pūpolu 13

    sovjetu laikā tika galā ar visiem Rīgas dzērājiem, kas publiskās vietās mētājās. 'Specmedslužba' brauca un savāca izžāvēt.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl