Apsveicami! Latvieši apņēmušies ražot 3D grāmatas neredzīgajiem

Komentāri

Apmēram 12 000 cilvēku Latvijā ir pilnīgi vai daļēji neredzīgi, bet uz visiem ir tikai četras līdz piecas grāmatas, kurās papildus Braila rakstam ir arī attēli reljefā. Tomēr vienas šādas grāmatas izmaksas mērojamas līdz pat 1000 eiro, tāpēc šobrīd piecu latviešu komanda starptautiskā konkursā cīnās par iespēju šādas grāmatas ražot, tepat, Latvijā – izmantojot 3D printerus.

Pasaulē ir 285 miljoni redzes invalīdu, no kuriem lielākā daļa nekad nav redzējuši, kāda izskatās pasaule, bet kuriem grāmatas ar 3D attēliem palīdzētu gūt priekšstatu par to  – ar šādu video pagājušajā nedēļā ideju konkursā žūriju uzrunāja pieci latvieši, kuri iecerējuši izgatavot grāmatas neredzīgajiem.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Skaties foto:

Komanda plāno sagatavot universālu grāmatas maketu, ko pēc tam varētu pielāgot jebkurai valodai. Ideja neesot gluži jauns ritenis, jo taktilās grāmatas pasaulē jau ir, tikai tās tiek ražotas mazā tirāžā un ļoti dārgi. Tas būtu arī papildinājums audiogrāmatām.

Patlaban Latvijas Neredzīgo bibliotēkā ir piecas taktilās grāmatas. Tās ir ļoti dārgas – līdz pat 1000 eiro, tāpēc šobrīd bibliotēkā tādas darina paši. Biežs viesis Neredzīgo bibliotēkā ir arī rīdzinieks Edijs Fuksis, viņš ir neredzīgs kopš dzimšanas un saka, – grāmatas ar reljefa ilustrācijām palīdz gūt reālāku priekšstatu par pasauli, kādu to redz pārējie.

Gunta Bite norāda, –  taktilās grāmatas bērniem ļauj attīstīt lasītprasmi un mācēt atpazīt priekšmetus un parādības nevis tikai caur sajūtām, bet simboliem. 3D grāmatu idejas autori cer, ka visai drīz neredzīgo skolās jau varēs bērniem ļaut iepazīties ar pirmajām grāmatu versijām – sākotnēji starp tām būs matemātikas, dabas zinību un literatūras grāmata. Ieceres realizēšanai vajadzīgi no 35–75 tūkstošiem eiro.

Ja ideja gūs atsaucību, tad pēc latviešu izgudrotā parauga pēc laika visā pasaulē ar 3D printeriem varētu ražot grāmatas, turklāt līdz pat 20 reizēm lētāk.

Skaties video:

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl