Apsveicami! Kuldīga atbalsta vēsturisko ēku restaurēšanu

2 komentāri
Apsveicami! Kuldīga atbalsta vēsturisko ēku restaurēšanu
Foto: F64

Kurzemes pērlē Kuldīgā arvien populārāka kļūst autentiskās koka arhitektūras atjaunošana. Iedzīvotāji tiek mudināti savu namu fasādes, jumtus, durvis un logus nevis mainīt pret jauniem, bet restaurēt vecos. Kas pilsētas iedzīvotājus motivē atjaunot vecās ēkas?

Āmuru un citu darbarīku troksni Kuldīgā var dzirdēt pa gabalu. Jau otro gadu pilsētā darbojas programma, kas namu īpašniekiem ļauj pretendēt uz pašvaldības līdzfinansējumu vēsturisko namu atjaunošanā. To izmantojusi Sanita Tobija. Pagājušajā vasarā restaurācija tika veikta fasādei, bet šonedēļ darbi sākās sānu daļai.

Saimniekiem no savas puses ir jāiegulda puse nepieciešamo līdzekļu. Pārējo ar dažādu fondu palīdzību sedz pašvaldība. Pērn šo iespēju izmantoja ap 15 ēku, šogad divtik vairāk. Risinājums pieejams arī tiem, kuriem uzreiz nav naudas visam īpašumam vai fasādei. Var sākt ar mazumiņu, piemēram, logiem vai durvīm.

Kuldīgas šarms fotogrāfijās:

Vecajā koka rāmī jau gaudoja vējš, tādēļ šī kundze pilsētas Restaurācijas centrā pati savām rokām klāj blīvējumu. Kā to darīt, konsultē centra meistari. Galvenā doma – motivēt iedzīvotājus saglabāt veco. Centrā stāsta, ka restaurēt iespējams arī durvis un logus, kas ir ļoti sliktā stāvoklī. Galvenais priekšnosacījums – piemeklēt laika pārbaudi izturējušu kokmateriālu.

Tikmēr ar valsts līdzfinansējumu arī pati pašvaldība ķērusies pie vecā koka Rātsnama restaurācijas. Atšķirībā no padomju laikos veiktajiem darbiem vecais tika aizsegts vai aizmūrēts, tagad namam būs jākalpo kā savdabīgam uzskates līdzeklim.

Plānots, ka veco Rātsnamu restaurēs līdz šā gada beigām. Savukārt privāto koka namu atjaunošana varētu ilgt vēl vairākus gadus. To pilsētā ir ap 400. Vērojot pieaugošo interesi, tiek pieļauts, ka drīz uz līdzfinansējuma saņemšanu būs jārīko konkurss.

Skaties video: