Apstiprinātas reti novērojamas blakusparādības pēc J&J un “AstraZeneca” vakcīnām

4 komentāri
Apstiprinātas reti novērojamas blakusparādības pēc J&J un “AstraZeneca” vakcīnām
EPA/SCANPIX

Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) Zāļu drošuma komiteja ir apstiprinājusi divas jaunas, reti novērojamas iespējamas blakusparādības, kas ir saistītas ar “Johnson & Johnson” (J&J) meitasuzņēmuma “Janssen” un “AstraZeneca” vakcīnu lietošanu, aģentūru LETA informēja Zāļu valsts aģentūrā (ZVA).

J&J vakcīnai reti novērojamās blakusparādības ir venozā trombembolija un imūnā trombocitopēnija, savukārt “AstraZeneca” vakcīnai ir apstiprināta viena no tām – imūnā trombocitopēnija. Tomēr EZA norāda, ka vakcīnu pret Covid-19 sniegtais ieguvums ir lielāks par risku.

ZVA uzsvēra, ka veselības aprūpes speciālistiem ir jāizvērtē šo vakcīnu piemērotība cilvēkiem, kuriem ir riska faktori minēto iespējamo blakusparādību rašanās gadījumiem. Ja cilvēkam iepriekš ir bijusi imūnā trombocitopēnija, ārstniecības personai pirms vakcinācijas jāizvērtē zema trombocītu līmeņa rašanās risks, savukārt pēc vakcinācijas ieteicams uzraudzīt trombocītu līmeni.

Lasi vēl:

Informācija par šīm divām blakusparādībām ir izsūtīta veselības aprūpes speciālistiem un vakcinācijas veicējiem Latvijā.

ZVA arī aicina iedzīvotājus, kuri pēdējā mēneša laikā saņēmuši J&J un “AstraZeneca” vakcīnas, pievērst uzmanību un nekavējoties vērsties pēc medicīniskas palīdzības, ja tiek novērots elpas trūkums, sāpes krūškurvī, sāpes kājās, kāju pietūkums, nepārejošas sāpes vēderā, spontāna asiņošana, asinsizplūdums vai sīki zemādas asinsizplūdumi. Savlaicīgi diagnosticējot, abas šīs saslimšanas efektīvi padodas ārstēšanai, uzsvēra ZVA.

Lasi arī – ”AstraZeneca” izstrādāji atklāj, kā viņiem izdevies izstrādāt vakcīnu pret Covid-19 viena gada laikā

Saskaņā ar aģentūras LETA aprēķiniem, kas veikti pēc Nacionālā veselības dienesta (NVD) sniegtajiem datiem, pēdējā mēneša laikā J&J vakcīnu saņēmuši 25 387 iedzīvotāji, bet ar “AstraZeneca” vakcīnu potēti 12 685 cilvēki.

Šīs vakcīnas netiek potētas pusaudžiem.

Daudzreiz populārāka Latvijā ir “Pfizer”/”BioNTech” vakcīna, ko pēdējā mēneša laikā saņēmuši 125 040 cilvēki.

ZVA norāda, ka Covid-19 vakcīnu biežākās blakusparādības parasti ir vieglas vai vidēji smagas un mazinās pāris dienu laikā pēc vakcinācijas. Tās ietver gripai līdzīgus simptomus – paaugstinātu ķermeņa temperatūru, drudzi, galvassāpes, reiboni, nogurumu, miegainību, muskuļu un locītavu sāpes, kā arī sliktu dūšu, caureju, vemšanu.

4 komentāri