Apsaukāšana, pazemošana, fiziska izrēķināšanās… Lai izskaustu vardarbību skolās, sākta akcija “Es izvēlos runāt!”

0 Komentāru
Apsaukāšana, pazemošana, fiziska izrēķināšanās… Lai izskaustu vardarbību skolās, sākta akcija  “Es izvēlos runāt!”
Ilustratīvs foto. (Foto: Pixabay.com)

Apsaukāšana, pazemošana, izstumšana, pat fiziska izrēķināšanās. Ar to, diemžēl, katru dienu nākas saskarties daudziem skolēniem Latvijā. Lai vardarbību skolās mazinātu, Valsts Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) sākusi īpašu akciju – tās nosaukums: “Es izvēlos runāt!”.

Cietušie tiek mudināti zvanīt uz uzticības tālruni. Savukārt skolēnu vecākiem un skolotājiem tiks skaidrots, kā atpazīt vardarbību tās dažādajās izpausmēs.

Neiecietība jeb, moderni sakot, mobings skolēnu vidū kā problēma pastāvējusi vienmēr – kāds tiek izsmiets, pazemots, atstumts vai pat regulāri iekaustīts, taču mūsdienās mobings izpaužas arī citās dimensijās – sociālajos tīklos un saziņas vietnē “WhatsApp”, kur nereti vienaudži viens pret otru vēršas vēl nežēlīgāk.

To, ka emocionāla vardarbība skolās ir ikdiena, apliecina Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunī strādājošie, ikdienu uzklausot bērnus, kas cieš no saviem klases biedriem. Visizplatītākais mobinga veids ir apsaukāšana un atstumšana, arī fiziska ietekmēšana – grūstīšanās, sišana un mantu atņemšana. Kā norāda bērnu tiesību aizstāvji, mobings populārs kļuvis arī virtuālajā vidē – izrēķināšanās, kas sākusies skolā, turpinās “WhatsApp” saziņas grupā  vai sociālajos tīklos. Iemesli – visdažādākie.

“Es labi mācos, un mani par to izsmej, bērns pat ir gatavs sliktāk mācīties, lai tikai viņu pieņem šajā grupā. Līdz ar to cik svarīgi bērnam izstāstīt šo viņa vērtību, atzīmju vērtību, ka tas nav noteicošais, tikpat labi vienu dienu izsmej par sekmēm, citu dienu – par apģērbu. bēri, kuri ir neiecietīgi, izmantos jebkuru izdevību,” atzīst VBTAI Ģimeņu ar bērniem atbalsta departamenta direktore Amanda Vēja.

“TV3 Ziņu” aptaujātie atzīst, ka paši skolā saskārušies ar vardarbību vai arī redzējuši, ka tiek darīts pāri kādam klases biedram. Citi uzskata, – kamēr vien pastāvēs skolas, vājākos apcels vienmēr.

“Nu varbūt dažreiz arī tā sanāk, bet tas notiek ļoti reti, un mums visi ir draudzīgi un saprotoši. Man liekas, ka vajag palīdzēt tādiem bērniem, lai viņi nejūtas vientuļi,” norāda Anastasija.

“Nu, bet vai vecāki sēdēs stundās klāt, protams, var jau nolamāt otra bērna vecākus, kāpēc viņš apceļ kādu. Skolotājs audzināšanas stundās var nolasīt lekciju, bet tas viss paiet, un sākas starpbrīdis. Vai tad mēs gribam skolu pārvērst par cietumu, kur visu laiku ir uzraugi uz katra stūra?” vaicā Sigurds.

“Bērniem pašiem ir jātiek galā un konflikts jāatrisina, bet, ja galīgi nesanāk, tad gan jāpiesaista vai nu vecāki, vai kāds skolotājs, lai to visu izrunātu un lai strīds nepārvēršas jau kautiņā,” uzskata Jūlija.

Ar akciju “Es izvēlos runāt!” skolēnus un viņu vecākus mudina ziņot par vardarbības gadījumiem, profesionāli psihologi sniegs konsultācijas, kā labāk rīkoties, lai situāciju atrisinātu. Bērnu tiesību aizstāvji uzsver, ka tas ir mīts, ka bērniem pašiem jāspēj tikt galā ar konfliktsituācijām – izšķirošs ir arī vecāku atbalsts.

“Tās robežas ir ļoti slidenas, kad bērns pats var tikt galā ar situāciju un kad jau vairs nevar. It īpaši tad, ja tā neiecietība atkārtojas, vienā brīdī kļūst par vardarbību, tas ir viens solis, kad bērns var justies ļoti bezspēcīgs un negribēt doties uz skolu,” teic VBTAI pārstāve Vēja.

Uzticības tālrunis 116111 ir bezmaksas tālruņa līnija, kas ir anonīma un darbojas visu diennakti.

0 Komentāru