Apšauba Rīgas domes bēgļu centra lietderību. Vienīgo divu darbinieku algās iztērēti 59 261 eiro

11 komentāri

Rīgas domes vadībai opozīcija pārmet nelietderīgu rīdzinieku naudas tērēšanu, uzturot nevajadzīgas struktūrvienības tikai tāpēc, lai saviem partijas biedriem tiktu labi apmaksāts amats. Viens no piemēram esot Rīgas domes patvēruma meklētāju uzņemšanas koordinācijas centrs, kura lietderība esot apšaubāma, jo pusotra gada laikā tajā bija vērsies tikai viens bēglis.

Rīgas domes Patvēruma meklētāju uzņemšanas koordinācijas centru vadīja Nila Ušakova partijas ”Saskaņa” biedrs Sandris Bergmanis. Tagad, likvidējot šo iestādi, pa visām vīlēm lienot ārā, cik bezjēdzīga tā bijusi un cik nelietderīgi tērēta rīdzinieku nauda, – tā uzsver galvaspilsētā opozīcijā esošā partija ”Vienotība”. Esot informācija, ka pusotra gada darbības laikā klātienē apkalpots tikai viens bēglis. Taču neatkarīgi no tā, centra vienīgie divi darbinieki – vadītājs Bergmanis, un koordinators Imants Burvis katru mēnesi saņēmuši algas. Kopsummā 60 tūkstoši eiro.

Vilnis Ķirsis
Rīgas domes deputāts, ”Vienotība”

Drīzāk ”Saskaņas” biedru darbā iekārtošanas centrs. Tas bija acīmredzams, kamēr biedram Sandrim Bergmanim bija nepieciešams darbs, šis centrs bija. Tiklīdz viņu ievēlēja par domes deputātu, viņam darbu nevajadzētu, tad arī šis centrs vairs nebija vajadzīgs.

Rīgas domes jurists gan skaidro – lēmums centru likvidēt ar 1. oktobri pieņemts ne tādēļ, ka domes vadība to uzskatītu par nelietderīgu iestādi.

Jānis Liepiņš
RD Juridiskās pārvaldes direktors

Šobrīd tas centrs ir likvidēts, jo nebija bēgļu. Paredzēts bija, ka atbilstoši Briseles lēmumam uzņemsim vairākus simtus, bet bēgļi nav motivēti šeit palikt. Kopumā tas bēgļu daudzums nebija tiks liels, lai to centru uzturētu. Tās funkcijas tika pārdalītas jau esošajām institūcijām – labklājības departaments, izglītības departaments.

Tagad, funkcijas pārdalot, neviena no iestādēm gan nav prasījusi papildus finansējumu. To darīs esošā budžeta ietvaros, tāpēc domes opozīcija jautā – kāpēc tāds koordinācijas centrs iepriekš vispār pēc būtības bija jāveido un divu darbinieku algošanai jātērē 60 000 eiro pusotra gada laikā.

Vilnis Ķirsis
Rīgas domes deputāts, ”Vienotība”

Es uzskatu, ka šie 60 000 būtu Bergmaņa kungam vai Ušakova kungam vai uz pusēm sametoties būtu jāatmaksā rīdziniekiem. Arī žurnālistu eksperimentos esam redzējuši, kad reāls bēglis līdz viņiem nonāk, viņi nezina, ko ar tiem darīt, jo viņiem kompetence šajā jautājumā nav nekāda.

Likvidētā Rīgas domes Patvēruma meklētāju uzņemšanas koordinācijas centra darbinieks Imants Burvis, taujāts, cik tad bēgļiem palīdzēts klātienē, saskaita – tik tiešām viens. Taču apšauba, ja arī viņi būtu bijuši vairāk, vai maz spētu ko palīdzēt bez valsts līdzfinansējuma.

Imants Burvis
likvidētā RD Patvēruma meklētāju uzņemšanas koordinācijas centra darbinieks

Viņi šurp atbrauca ar izstieptu roku – ieberiet man šajā rokā to, ko man vajag, neko vairāk. Piedāvājums strādāt viņiem bija nesaprotams. Strādāt neviens no viņiem netaisījās.

Cik daudz darba pusotra gada laikā tomēr paveikts, lai attaisnotu iztērētos līdzekļus, centra vadītājs Sandris Bergmanis nebija šodien pieejams intervijai. Taču koordinātors Burvis uzsver – galvenais uzdevums esot bijis sakārtot pašvaldības normatīvie aktos, un neesot taisnīgi pārmest, ka klātienē apkalpots tikai viens bēglis.

Imants Burvis
likvidētā RD Patvēruma meklētāju uzņemšanas koordinācijas centra darbinieks

Rīgas domes veidotā struktūra, kas saucas koordinācijas centrs, nekad savās funkcijās nebija saņēmusi uzdevumu strādāt pa tiešo ar bēgļiem.

Taču domes jurists runā tieši pretējo, skaidrojot, ka centra būtība bija domāta kā vienas pieturas aģentūra, kur visu var uzzināt vienuviet.

Jānis Liepiņš
RD Juridiskās pārvaldes direktors

Lai tas bēglis neapjuktu mūsu struktūrās, lai zinātu, kādas ir tiesības, ko viņš var prasīt, un ko var saņemt. Tā bija tā centra būtība.

No otras puses, viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc uz likvidēto centru nav nākuši bēgļi, ir pašu bēgļu nespēja segt īres mājokļa izmaksas un līdz ar to viņi pat netika līdz dzīvesvietas deklarēšanai Rīgā. Taču tikai deklarētie bēgļi var saņemt palīdzību no Rīgas.

11 komentāri