Aprit 95. gadskārta, kopš Latvijai ir prezidents

6 komentāri
Aprit 95. gadskārta, kopš Latvijai ir prezidents
Kaspars Krafts / f64

Tieši šodien aprit 95 gadi, kopš Latvijā pirmo reizi tika ievēlēts Valsts prezidents. Pirmais prezidents bija Jānis Čakste, bet Raimonds Vējonis ir jau devītais prezidents.

Pirmo Latvijas prezidentu 1. Saeimas deputāti ievēlēja teju vienbalsīgi ar deviņdesmit divām balsīm no simts. Čakstes ievēlēšana bija likumsakarīga, jo 1918. gadā viņš bija Tautas padomes priekšsēdētājs un 1920. gadā ievēlēts par Satversmes sapulces prezidentu. 1922. gada 14. novembrī Jāni Čaksti ievēlēja par Latvijas Republikas pirmo prezidentu.

Līdz 1998. gadam Latvijas prezidenta pilnvaru termiņš bija par vienu gadu īsāks nekā mūsdienās – trīs gadi.

Irina Zeibārte
LNVM direktora vietniece zinātniskajā darbā

No divdesmit otrā līdz divdesmit piektajam gadam ir Jānis Čakste, tad viņš tiek ievēlēts otrreiz, bet diemžēl otru termiņu viņš nespēj visu pilnībā pildīt, jo divdesmit septītajā gadā viņš mirst.

Latvijas Nacionālā vēstures muzeja direktora vietniece Irina Zeibārte skaidro, kā tur rokas zvēresta laikā Latvijas otrais prezidents – Gustavs Zemgals. Viņa prezidentūras liels sasniegums bija abpusēja vizīte ar Zviedrijas karali Gustavu V. Nākamais prezidents Alberts Kviesis arī pabija vienā ārvalstu vizītē –  Igaunijā. Ārvalstu vizītes tajā laikā bija patiesi rets notikums.

Kopš Jāņa Čakstes Latvijas prezidenta amatu ir ieņēmuši astoņi un šobrīd prezidenta pienākumus pilda devītais Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Interesants fakts, kas liecina par pirmās brīvvalsts prezidentu salīdzinoši lielāko žēlsirdību pret noziedzniekiem. To, cik apžēloja Kviesis un Ulmanis, diemžēl neizdevās atrast, bet Čakste un Zemgals divatā vien ir apžēlojuši vairāk notiesāto nekā pieci mūsdienu prezidenti kopā.

6 komentāri