Aprit 50 gadu, kopš atklāts Salaspils memoriāls; uzsākta renovācija un ekspozīcijas veidošana

Komentāri

Latvijā labi pazīstamajam Salaspils memoriālam otrdien, 31. oktobrī, ir apaļa gadadiena – aprit 50 gadu kopš šīs, tagad – Latvijas kultūras kanonā iekļautās vietas, izveides.

Kā atklājuši vēsturnieki, Salaspils koncentrācijas nometnē pastrādātos nacistu noziegumus padomju vara krietni pārspīlēja. Lai viestu skaidrību par to, kas īsti Salaspilī notika, pašlaik tiek veidota jauna ekspozīcija.

Jau 50 gadus bez apstājas skanošais metronoms rada sirdspukstiem līdzīgu skaņu, pieminot šeit, vietā, kur reiz bijusi koncentrācijas nometne, bojāgājušos.

Šie sirdspuksti paspilgtina jau tā emocionāli iespaidīgo Salaspils memoriālu, kas ir starptautiska mēroga piemiņas objekts un iekļauts Latvijas kultūras kanonā. Tieši šajā dienā pirms pusgadsimta cilvēkiem pirmo reizi radās iespēja aplūkot bijušo nometnes vietu un noklausīties stāstu par tur piedzīvoto. Toreiz, 1967. gada 31. oktobrī, memoriālu atklāja Latvijas kompartijas Centrālās komitejas pirmais sekretārs Augusts Voss.

Kārlis Kangeris
vēsturnieks

Padomju sistēmā vai ideoloģijā bija tā, ka nometne apkopoja visus vācu noziegumus. Visus iespējamos viņi mēģināja pierakstīt Salaspilī. Arī milzīgos upuru skaitus un tamlīdzīgi. Un tad, kad būvēja šo nometni, mēģināja šo upuru skaitu pamatot. Būtībā, kā mēs pētījām, labi ja 20 000 cilvēku nometnes pastāvēšanas laikā tur izgāja cauri.

Padomju propaganda vēstīja, ka Salaspilī vācieši nogalināja vismaz 100 000 cilvēku, taču nepieminēja, ka padomju vara pati tur ierīkoja nometni, kurā izmitinātie vācu karagūstekņi mira no bada, aukstuma un pārpūles.

Skaidrs, ka nometnē pārdzīvota stipra nežēlība, taču laika gaitā vēsturiskie fakti ir stipri sagrozīti. Lai kliedētu dažādās gaisā virmojošās versijas par vēsturi, Salaspils memoriāls šobrīd piedzīvo pirmo renovāciju, kuras ietvaros paredzēts izveidot arī ekspozīciju. Tā interesentus iepazīstinās ar nometnes un memoriāla vēsturi. Līdz šim šāda informācija uz vietas nebija pieejama.

Zigmārs Gailis
Daugavas muzeja direktors

Šajā vietā, lai gan pats memoriāls pēc būtība ir iespaidīgs un tiešām vērā ņemams piemiņas komplekss, tomēr trūkst jebkāda veida informācijas par tiem vēsturiskajiem notikumiem, kas šeit ir bijuši un arī par pašu memoriālu nav nekā. Līdz ar to, lai šo informāciju apmeklētājiem sniegtu, mēs šā gada beigās esam ķērušies pie ekspozīcijas veidošanas un realizācijas.

Ekspozīcija pieejama varētu būt pēc diviem mēnešiem, pārsvarā to veidos dažādi nacistu okupācijas laika dokumenti un fotogrāfijas.

Lasi vēl