Aprēķinātas vienas Covid-19 vakcīnas kopējās izmaksas – valstij katra pote maksā nedaudz virs 22 eiro

11 komentāri

Aprēķināts, cik valstij izmaksā viena vakcinācijas pret Covid-19  epizode. Pēc TV3 Ziņu lūguma Nacionālais veselības dienests (NVD) aplēsis vienas potes nopirkšanas, atvešanas, ievadīšanas, citiem vārdiem – kopējās izmaksas. Ārpus konkursa palikušie gan joprojām pauž bažas, vai izvēlēts iespējami izdevīgākais risinājums.

Pati vakcīna maksā ļoti dažādi. Lētākā ir “AstraZeneca” – viena deva nepilni divi eiro, “Pfizer” – līdz 16 eiro par poti, bet, piemēram, “Moderna” var pārsniegt pat 20 eiro gabalā. Bez pašas vakcīnas veidojas arī citas izmaksas – kādam tā jāatved, vēl citam jāiepotē, maksā arī vietas īre, kur tas notiek.

Pēc TV3 lūguma NVD aplēsa, ka vienas devas ievadīšana Latvijai izmaksā nedaudz virs 22 eiro. Šis skaitlis gan vēl var mainīties. Tas iegūts, pilnīgi visas Latvijai rezervētās vakcīnu devas – sešus miljonus – izdalot uz fiksētajām izmaksām. Ja revakcināciju gada beigās vēl nevajadzēs, nauda ietaupīsies. Katrā ziņā šogad vakcinācijai iezīmēti 166 miljoni eiro.

NVD direktors Āris Kasparāns norāda: “No kopējām izmaksām 94% sastāda tieši vakcīnu izmaksas, loģistiskas izmaksas un vakcīnu ievades izmaksas. Būtībā šīs izmaksas ir visām valstīm, kas vakcinē, neatkarīgi no esošās sistēmas. Tās papildu izmaksas, kas mums ir par citām lietām, sastāda ļoti mazu daļu. Te runājam par 94% no visām izmaksām, kas ir tiešās izmaksas.”

“Netiešajos” 6% ietilpst masu vakcinācijas centru īre, apsardze, dezinfekcija, komunālie pakalpojumi, mēbeļu noma. Daudz vai maz, pie esošās sistēmas salīdzināt ir grūti. Arī ar citām valstīm dienestam salīdzinošo datu nav. Skaitītājs griežas arī tad, ja centrs stāv tukšs. Jāpiekrīt gan NVD direktoram, ka pabalsti un dīkstāve valstij izmaksā dārgāk.

“Ja gribam rezervēt jaudas, lai brīdī, kad ir vakcīnas, tie pieejami, mums diemžēl par to jāmaksā. Tā ir procesa neatņemama sastāvdaļa. Mums vakcinācijai ir būtiski tempi, tad izmaksas ir ļoti salīdzināmas, un stipri lielāks ieguvums ekonomikai,” skaidro Kasparāns.

Lasi arī – Vakcinācijas pret Covid-19 procesu noslēguši vairāk nekā 52 000 iedzīvotāju

Tomēr joprojām par ekonomiski pamatotāku savu piedāvājumu uzskata “Playoff” arēna, kas konkursā netika izraudzīta. Viņi bija gatavi iekļauties valsts noteiktajā tarifā – 9,91 eiro, ar ko segtu pilnīgi visas izmaksas.

SIA “Playoff” valdes loceklis Kristofers Ritovs norāda: “Nezinu, kāpēc sistēmu izjaucam. Iepērkam atsevišķi telpas, galdus, dezinfekciju. Kādēļ nevis telpas, kurās zinām, cik izmaksās viss, bet kādēļ pērkam tukšas telpas, tad tik, cik izmaksās kabīnes, tik arī maksāsim. Katrs iztērētais cents virs 9,91 ir izšķērdība, jo bija pakalpojumu sniedzējs, kurš bija gatavs nodrošināt par tādu tarifu. Mēs nedrīkstam vienreiz teikt, ka vērtība ir ātrums, citreiz lētums vai kvalitāte. Izvēloties sev vēlamu argumentu, lai attaisnotu rīcību.”

Arguments, kas runāja par labu Ķīpsalai un “ATTA” centram, bija lielais kvadrātmetru skaits – virs 5000, lai epidemioloģiski droši pulcētu lielu cilvēku skaitu.

“Pēc izstrādātiem kritērijiem uzrunāt varēja 80, bet atbilda 2. Varēja uzrunāt arī benzīntankus, bet tie nekvalificējās. Tā ir skaistai pasniegšanai, bet ne pēc būtības. Kā kritērijs bija norādīts cietais segums. Bet Jūrmalā ir mīkstais! Līdz ar to kādēļ ar šādu kritēriju jānāk Rīgā, ja citur var ar mīksto. Šo lietu kopums neļauj man masu centru izveidi Rīgā uzskatīt par atklātu, godīgu, caurspīdīgu,” stāsta Ritovs.

Vēl aprīļa vidū uzņēmējs vērsās ar atkārtotu vēstuli, paužot gatavību iesaistīties procesā. NVD paliek pie sava – ir izvēlēts izdevīgākais risinājums.

“Bija atsevišķi vairāki iepirkuma procesi. Bija nomas maksa, tur aptaujājām vairākus pretendentus. Tur izvēlējāmies zemāko. Papildus dezinfekcijas izmaksas – tika konkursētas, un arī tur mums pārliecība, ka esam ieguvuši zemāko cenu. Un ir pakalpojumi, ko nesniedz šajos centros pats izīrētājs. Tur bija lētāks izīrētājs no malas. Šīs bažas varam noņemt,” norāda NVD direktors.

Paredzēts, ka masu vakcinācijas centri darbosies piecus mēnešus. To kapacitāti pa īstam sāksim pārbaudīt, sākot no 3.maija, kad poti saņemt varēs jebkurš gribētājs.